Jazzové vaření: kytarista Petr Zelenka po návratu z Peru

13. květen 2014

Dokumentárně-kulinářská série Jazzové vaření pokračuje na ČRo Jazz svým pátým dílem. Hostitelem bude tentokrát jazzový kytarista, ale také vášnivý cestovatel Petr Zelenka. Jazzové vaření s Petrem Zelenkou vysíláme v pátek 16. května od 14:00 na ČRo Jazz.

Petr Zelenka větší část své hudební kariéry prožil ve velkých městech - v Praze a v Paříži. „Dnes, pokud můžu, tak cestuji a vracím se do přírody, která mi dává mnohem více než města,“ vysvětluje při přípravě zeleninových závitků v malé pražské garsonce.

V posledních letech jej oslnila jižní Amerika, kde strávil v loňském roce delší dobu. „Čtyři měsíce jen Peru - hory, prales, pobřeží. První měsíc jsem jen procházel památky a pak na dva měsíce odjel do pralesa,“ upřesňuje hostitel.

Jak dodává v Jazzovém vaření, Peru je zajímavé mimo jiné gastronomicky. „Na pobřeží jsou třeba populární syrové ryby s chilli a citrónem. V pralese se často jedí říční ryby s banány jako přílohou - ty smaží, grilují, dělají na všechny možné způsoby,“ vysvětluje Zelenka.

Peru je pozoruhodné také hudebně - Zelenka to zakusil například v Limě, kde objevil kouzlo afroperuánské hudby. V Peru také nalezl cestu k novému nástroji, jehož hru se nyní snaží zvládnout - charango (minikytara, populární v jižní Americe). „Na elektrickou kytaru nyní prakticky nehraji, dávám teď přednost akustické,“ dodává k tomu.

Podívejte se na záběry z natáčení pořadu: 
 
 

 

Zelenka v posledních letech proslul hlavně díky zálibě ve volné improvizaci. Stál například u zrodu oceňované série Improvising (Ob)sessions v pražské kavárně Potrvá. Ačkoli hudebně se nyní spíše odmlčel a dává si tvůrčí pauzu, smysl pro improvizaci nezapře ani v kuchyni. „Budou to hodně jemné chutě. Můj podvědomý ideál je japonská kuchyně, která si na jemnosti chutí zakládá,“ upozorňuje posluchače.

Prvním albem, které jsme si k vaření pustili, byl volně-improvizační Projekt Z, který vyšel Zelenkovi u Animal Music v roce 2011. V tomto případě šlo spíše o vzpomínku na starší tvůrčí éru známého kytaristy. „Je to druh hudby, kterou už teď vlastně taky nedělám. Neoslňuje mě tolik jako dříve,“ říká Zelenka a dodává, že v té době jej značně inspirovaly zahraniční workshopy, jako například v kanadském Banffu.

Momentální inspirace se však také promítly v dalším výběru hudby, kterou jsme poslouchali nad polévkou a druhým chodem, tedy zeleninovými závitky v mořské řase, rýží a osmaženým tempehem. V prvním případě Zelenka vložil do přehrávače album kolumbijské skupiny Grupo Putumayo, v druhém pak legendu chilské scény, uskupení Illapu.

Podívejte se na ukázku:

 

 

V jižní Americe se Zelenka naučil, že jídlo není samozřejmost. Také proto před usednutím ke stolu obětuje „Velkému duchovi“: „Ve zemích jižní Ameriky je to běžná věc - člověk tím děkuje zemi za potraviny, které jsme od ní získali. Není automatické, že si je kupujeme v supermarketu. Dělá se to tak, že kousek jídla dáte za okno na talířek, nebo obětujete Matce zemi, tedy položíte na zem,“ vysvětluje před usednutím ke stolu.

Podrobně již v pořadu Jazzové vaření, který vysíláme 16. května od 14:00 na ČRo Jazz (v repríze ve 22:00). Průvodci pořadu budou Tomáš Černý a Petr Vidomus.

Doporučená hudba k vaření Projekt Z - album Projekt Z, skladba Rubato Boom is OverGrupo Putumayo - skladba Estrellita divina (Freddie Velasquez)Illapu - album Antología, skladba Paisaje En Huayno

Polévka z hlívy ústřičné s pohankovými nokyOsmažíme cibulku na másle a oleji, přidáme hlívu ústřičnou, přilejeme vodu a dusíme. Přidáme sladkou červenou papriku a koření: kurkuma, majoránka, muškátový oříšek.

Do polévky přidáme drožďové noky: 200 gramů pohankové mouky, 3 lžíce lahůdkového droždí, sůl a nakrájené bylinky (medvědí česnek, petržel). Noky v polévce vaříme asi 5 minut.

Druhý chod - zeleninové závitky, tempech a lepkavá rýže Zeleninové závitky v mořské řase: Do řasy zavineme zeleninu dle libosti (např. červená řepa, okurka, salát). Potřeme na povrchu octem a konce závitků obalíme v sezamovém semínku.

03120703_1.jpeg

Tempech (fermentované sojové boby) nakrájíme a osmažíme na pánvi, přidáme cibuli, předem namočené a nakrájené voňavé houby, sušená rajčata, červenou papriku. Přidáme sojovou omáčku, trochu česneku a zázvor

Jako přílohu podáváme uvařenou lepkavou rýži.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.