Na čem dělá... kontrabasista Petr Tichý

23. červenec 2015

S kapelou NTS, kterou v roce 2009 spoluzakládal, dnes Petr Tichý zažívá nečekaný zahraniční úspěch. Působí samozřejmě ještě v celé řadě dalších projektů, vystupuje sólově a nedávno také úspěšně dokončil bakalářské studium na HAMU.

„Je to přibližně měsíc, co jsme s kapelou NTS Trio s klavíristou a skladatelem Michalem Nejtkem a všestranným bubeníkem Štěpánem Smetáčkem hráli v Londýně. Po koncertě tam za námi přišel Simon Ratcliffe z legendární britské formace Basement Jaxx, nadšený naší hudbou,“ začíná Tichý popisem netradičního zážitku z Anglie.

„Nedal jinak a my zůstali o den déle, abychom mu za odpoledne v jeho studiu nahráli celý náš koncertní repertoár. Simon stále opakoval, že nic neslibuje, ale že se mu strašně líbí, co děláme. Dopadlo to tak, že nás už hráli na radiu BBC a v těchto dnech vychází vinyl se dvěma skladbami u londýnského jazzového labelu Gearbox Records,“ doplňuje podrobnosti. „Mám z toho samozřejmě velkou radost, protože NTS je srdeční záležitost nejen pro nás tři, nýbrž i pro celý tým lidí kolem, který vlastně není vidět, ale ve kterém každý přispěl svou troškou do mlýna. Doufám, že i pro ně je to taková malá satisfakce,“ říká Tichý.

Sólově i v duu

Nejvíce energie poslední tři roky nicméně směřuje do autorského dua Hlas-kontra-bas se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou. „Známe se už od dob našich jazzových začátků z Frýdlantu. Nyní chystáme desku, na které budou dominovat zpěv a kontrabas, obojí navrstvené pomocí loopingu tak, jako to děláme živě. Na podzim nás můžete slyšet na Jazz Goes to Town.“

Velkou výzvou je pro každého muzikanta sólové hraní a právě k němu se Tichý příležitostně vrací. „Kontrabas oplývá neskutečně širokou škálou výrazových prostředků a bylo by škoda je nevyužívat. Nemusí přitom nutně jít o koláž skřípanců a škrábanců bez jakékoli formy či ideje,“ trefně vystihuje častý problém. „Mé kompozice jsou většinou inspirovány kresbami a obrazy. Snažím se jejich náladu a atmosféru, zpravidla opět s pomocí loopingu, přenést do zvuku či časoprostoru. 12. září vystoupím na Píseckém festivalu Cool v plotě,“ zve basista na koncert.

03435097.jpeg

Protipólem komorních sólových vystoupení je působení v šestičlenné kapele Bran, hrající radostnou world music, místy obohacenou prvky jazzu. Bran je teď, ve vrcholící festivalové sezoně, hodně aktivní. Jiný styl přináší kapela Alvik, jejíž je Tichý rovněž součástí. Po personální obměně na postu zpěvačky začíná nu-jazzový projekt opět koncertovat. „Bude možné vidět nás 23. července v Jazz Docku.“

Další akcí bude v létě spolupráce s Českou filharmonií a Idou Kellarovou na Slovensku. „Jde o další z mých občasných výletů do světa klasické hudby, tentokrát jako člen orchestru.“

Co se týče nahrávání alb, má za sebou Tichý letos přípravu nového alba Sylvie Krobové. „Tentokrát zhudebnila verše Sylvie Platové a Sidónie Nádherné a já jsem je spolu s ní a Janem Jiruchou natočil. Kdosi se nechal slyšet, že po této desce Sylvie přijde i o zbytek svých fanoušků, ale já si myslím, že se posluchači, kteří vydrží i takovou nálož emocí, stále najdou. Sylviiny desky navíc nelze chápat izolovaně od živých koncertů, které jsou těžištěm jejího projevu,“ argumentuje.

Studium i nové desky

Petr Tichý také vyučuje hru na kontrabas; soukromě a nově také v ZUŠ Šimáčkova. Nicméně člověk se učí celý život, jak sám říká. Proto se také před časem s vervou pustil do studia bakalářského oboru na HAMU, který nedávno úspěšně dokončil. Jaromír Honzák, David Dorůžka, Jiří Slavík a další mi namíchali výživný a inspirativní koktejl, ze kterého jsem se ještě nevzpamatoval. Doporučuji!“  

Pak už Tichý popisuje své plány na druhou polovinu letošního roku. „Těším se na podzimní šňůru s americkou zpěvačkou Aubrey Johnson, kterou můžete slyšet na desce mého kamaráda, pianisty a skladatele Marka Novotného.“

„S Michalem Hrubým, Zuzanou Hanzlovou a Jaroslavem Svobodou pro změnu chystáme nahrávání písní a skladeb Karla Reinera – žáka Aloise Háby – souvisejících s jeho internací v koncentračním táboře Terezín. Přestože jde v podstatě o hudební miniatury pro děti, melodie a harmonie nápaditě kombinují lidové nápěvy s moderními postupy, jako je tomu například v hudbě Bartóka,“ vysvětluje Tichý.

„V říjnu navíc u Guerilla Records vyjde výběr z nahrávek volných improvizací na grafické partitury Jana Steklíka, na kterých jsem se podílel s řadou dalších muzikantů,“ dodává.

Závěrečný prostor pro otevřený komentář využívá Tichý k poděkování. „Moc se o tom nemluví, ale za absolutně nedoceněnou pokládám práci majitelů, provozovatelů a dramaturgů malých klubů, které fungují často bez sebemenších dotací. Jsem rád, že je kde a komu hrát.“

www.tichykontrabas.cz

www.ntstrio.com

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka