Rozhovor měsíce: Vertigo už 15 let hledá svou definici jazzu

1. září 2017

Skupina Vertigo letos slaví 15 let od svého vzniku. Oslavy proběhnou 4. října v Divadle Archa v Praze. Fanoušci se mohou těšit na velký koncert s řadou hostů a také na videoprojekci se zajímavými momenty z historie skupiny. O historii i současnosti Vertiga hovoříme v Rozhovoru měsíce na ČRo Jazz s jeho členy Marcelem Bártou, Vojtěchem Procházkou, Rasťo Uhríkem a Dano Šoltisem.

Dano Šoltis není pouze bubeník, ale také manažer skupiny, který má na starosti domlouvání koncertů. Na otázku, co je na této činnosti nejnáročnější, odpovídá:

„Dovolat se kapele. Většina členů má totiž rodiny, máme hromadu dalších projektů a starostí. A není už tak jednoduché se sejít a najít si čas na koncerty, na zkoušky a na vznik nové tvorby, jako když jsme byli svobodní a bezdětní. Proto je třeba dnes všechno řešit s větším předstihem, než to bývalo kdysi.“

Divadlo Archa, ve kterém se 4. října odehraje koncert k 15 letům Vertiga, popisuje Rasťo Uhrík jako „velmi dobrý prostor na koncerty, jeden z nejlepších v Praze“. Dano Šoltis dodává: „Archu jsem vybral já, protože to byl jeden z mých snů, zahrát s touto kapelou koncert v prostředí tohoto typu. Přitom nebylo vůbec jednoduché se do Archy dostat. Vertigo totiž v podobných prostorách hraje jen výjimečně, téměř vůbec.“

Jaký význam má pro Vertigo slovo jazz?

V Arše bude znít nejen hudba – jako hosté vystoupí David Dorůžka, Tara Fuki nebo Lenka Dusilová –, ale fanoušci se mohou těšit i na speciální video projekci. Marcel Bárta prozrazuje: „Bude to mimo jiné sled raritních fotek z minulosti a také krátká videa z průběhu těch let.“

V průběhu rozhovoru členové skupiny vzpomínají na osobnosti, které stály u úspěchu Vertiga: například na Alexeje Charváta, který kapele výrazně pomohl s prvními dvěma alby. „On stojí za tím, jak jsme se dostali na scénu,“ říká pianista Vojtěch Procházka.

Z hudebníků, kteří členům Vertiga v počátcích radili a pomáhali, zmiňuje Jaromíra Honzáka, Petra Zelenku nebo Davida Dorůžku: „I když je stejně starý jako my, vrátil se z Ameriky a byl na úplně jiné úrovni, takže je pro nás jako starší autorita.“

Z dalších osobností zmiňuje Dano Šoltis Lucii Kukulovou, bývalou majitelku vydavatelství Amplion Records („V jejím domě stále zkoušíme“), Petra Ostrouchova z Animal Music a mistra zvuku Milana Cimfeho ze studia Sono.

Co všechno skrývá archiv nahrávek Vertiga?

Vertigo je sice především instrumentální skupina, ale přesto v její patnáctileté historii najdeme několik písní s texty. Dorota Barová zpívá – podobně jako v duu Tara Fuki – polsky, což Vojta Procházka to komentuje slovy: „Vždycky se Dorky ptám, o čem ta píseň je, zajímá mě to. Ale pak už to moc nevnímám, zvlášť když zpívá polsky a vlastně tomu nikdo nerozumí.“

Na nejnovějším albu Nononononininini zpívá trumpetista Oskar Török dvě zhudebněné básně slovenského básníka Ivana Kraska. Marcel Bárta přiznává: „Při každém koncertě to poslouchám a ty texty na mne působí čím dál víc, zvlášť u písně Hej.“

Procházka dodává: „Je to takový jakoby naivní text o lásce, ale má svou zvláštní hloubku, která člověka proroste.“ „Text je strašně důležitý. Kdyby to byla jen nějaká sbírka klišé, asi by to v našem podání nemohlo fungovat,“ uzavírá Rasťo Uhrík.

Podívejte se na pozvánku na výroční koncert v Divadle Archa:

Publikum skupiny se prý dělí na dvě skupiny: Jedni chtějí slyšet na koncertech starší skladby, druzí jsou nadšeni z novinek. Vertigo hrálo také v řadě zemí, a jeho členové tak měli možnost sledovat i různé přístupy publika k jejich hudbě.

„Byl jsem nadšený z reakcí lidí v Rumunsku,“ vzpomíná Vojta Procházka, „naopak v Německu je publikum trochu odměřenější, ale i tam jsme měli skvělé zážitky.“ Nyní má skupina před sebou vedle výročního vystoupení v Arše další podzimní koncerty včetně festivalu v Prešově, na který se snažili dostat celých patnáct let.

Rozhovor se členy skupiny Vertigo vedl Milan Tesař (Radio Proglas). V pořadu zazní tři skladby včetně dvou dosud nevydaných.

autor: Milan Tesař
Spustit audio