César Franck, předchůdci a následovníci. Lukáš Hurník uvádí koncerty skladatele a varhaníka
O Césarovi Franckovi se nevypráví moc snadno. Ani jeho život, ani jeho tvorbu nedoprovázejí nějaké výrazné události, které by si člověk snadno zapamatoval. Byl to prostě „jen“ skvělý varhaník, mimořádně nápaditý skladatel a úspěšný profesor pařížské konzervatoře.
Napsal jen jednu symfonii, jeden smyčcový kvartet a jednu houslovou sonátu. Plodným autorem byl jen v chrámové hudbě. Jeho Panis Angelicus znají všichni a všichni varhaníci provozují jeho skladby pro královský nástroj.
Čtěte také
V pondělním koncertu poznáme hudbu skladatelů, kteří měli na Francka vliv: Antonín Rejcha, Berlioz, Wagner. V úterý porovnáme Frnckovy symfonické básně s jejich předobrazem z pera Ference Liszta. Ve středu se zaposloucháme do jediné Franckovy symfonie s obdobným dílem jeho celoživotního rivala Camilla Saint-Saënse. Ve čtvrtek zazní Franckův smyčcový kvatet reagujíc na pozdní kvartety Beethovenovy. Na pátečním nebi zazáří Franckovy brilantní Symfonické variace pro klavír a orchestr spolu s varhanní tvorbou. V sobotu zalistujeme ve Franckově bohaté chrámové hudbě a v neděli dáme slovo Franckovým nástupcům: Chaussonovi, Viernovi, Milhaudovi a d’Indymu.
Franckova hudba, to je přehlídka důmyslných harmonických postupů, zejména překvapivých modulací a silných témat a melodických nápadů, která autor mistrně zpracovává.
Související
-
Malá noční hudba, Osudová, Novosvětská nebo Labutí jezero. Připomeňte si ikonická díla klasiky
Prozpěvujete si nebo broukáte si melodii a nemůžete si vzpomenout, kde jste ji slyšeli nebo kdo ji napsal? Právě pro vás je určeno sedm Poledních koncertů.
-
Antická literatura v evropské hudbě. Poslechněte si Polední koncerty Martina C. Putny
Od Homéra přes lyriku a tragédii až do Říma a ještě dál. Trochu neobvyklý cyklus poledních koncertů připravil profesor Martin C. Putna.
Nejposlouchanější
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
-
Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe. Komedie o prázdnotě v iluzích a o samotě bez iluzí
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.