Čeští vědci zkoumají na biomedicínském modelu prasete vzácné onemocnění zraku

4. červen 2020

Německo-český výzkumný tým pokročil ve vývoji genové léčby vzácného Usherova syndromu. Operoval pokusná prasata, která se při výzkumu tohoto postižení zraku a sluchu využívají.

Usherovým syndromem u nás trpí asi 400 lidí. Chybějící bílkoviny mají vliv na postižení dvou nejdůležitějších smyslů - sluchu a zraku.

„Příčinou onemocnění je poškození genu, který má na starosti vytváření určité bílkoviny v lidském oku,“ říká Miroslav Veith, primář oftalmologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Následkem poškození tohoto genu specifická bílkovina chybí, a tím dochází k poškození zraku.“

Čtěte také

Česko-německý tým vědců vyvíjí lék proti prvnímu typu tohoto onemocnění. Ten se u člověka projevuje vrozeným postižením sluchu a asi od 10 let věku také postupným zhoršováním zraku, zejména periferního vidění.

„Zásilku“ opravených genů zabalenou do podoby falešného viru, kterou vyvinuli biologové z univerzity v Mnichově a v Mohuči, doktor Veith se svým týmem poprvé voperoval do oka. Pacientem nebyl člověk, ale prase ze speciálního chovu Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd v Liběchově.

„Zde v Liběchově máme biomedicínský model, protože v mnoha aspektech toto prase velmi přesně sleduje nás lidi,“ říká ředitel ústavu Jan Motlík. „Aplikace i množství aplikované látky přesně kopíruje situaci, která nastane u budoucího pacienta.“

Čtěte také

Liběchovským vědcům se totiž podařilo rozmnožit prase se zkoumaným genetickým postižením. Podle Motlíka je při komplikovaném chovu experimentálních prasat zapotřebí kromě zkušenosti také štěstí. Tento syndrom je totiž u lidí kvůli mechanismu dědičnosti velmi vzácný. To je komplikace pro výzkumníky, kteří potřebují sledovat dostatečný počet pacientů. „V Liběchově se nám podařilo vypěstovat dostatek pokusných prasat, na kterých je možné bezpečnost hledaného léků ověřit,“ říká ředitel Motlík.

Poslechněte si, proč je výhodné realizovat výzkum tohoto vzácného onemocnění právě u speciálně vyšlechtěných prasat, a nikoliv třeba u lidoopů.

autoři: Martin Srb , mrk
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.