Dobršskou branou projde i Arve Henriksen

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 01022279.jpeg

Potřetí se v malebné pošumavské Dobrši uskuteční dramaturgicky originální festival Dobršská brána. Programově se zaměřuje na průniky etnické hudby, jazzu, tzv. staré hudby a klasiky obecně. Letos se v termínu 16. a 17. srpna soustředí hlavně na práci s hlasem a nabídne projekt Rímur, německé experimentující duo Matthias Schriefl & Simon Rummel či holandsko-senegalské trio Reijseger, Fraanje & Sylla.

Pro příznivce (neortodoxně) jazzové a zvláště pro ctitele estetiky ECM bude letos hlavním lákadlem nejspíš vystoupení norského Tria Mediaeval s trumpetistou Arvem Henriksenem, proslulým svým jemným, až „flétnovým“ tónem a citem pro křehké melodie. Spolupráce ženského vokálního tria, zaměřeného na hudbu starou i soudobou, a originálního jazzmana přinesla v roce 2017 kritikou právem vyzdvihované crossoverové album Rímur.

Od Tria Mediaeval vede jistá spojnice k další hlavní hvězdě festivalu. S triem totiž často spolupracoval také u nás dobře známý anglický pěvec John Potter. Potter patří k nejuznávanějším interpretům renesančního a barokního repertoáru, ovšem pojímá ho současně a potvrzuje tak nečekanou „blízkost“ staré hudby s principy improvizace jazzové. Což dokázal nahrávkami s jazzmeny pro ECM a nezapře jistě ani během vystoupení v Dobrši v komunikaci se slovenským houslistou Milošem Valentem a argentinským loutnistou Arielem Abramovichem.

Trumpetista, či spíše multiinstrumentalista (věřili byste, že lze hrát na trubku a tubu jednou pusou zároveň, to jako dvojhlas?) Matthias Schriefl patří mezi nejzajímavější současné německé jazzmany. Má na kontě několik povedených alb nejen pro label ACT. Například se svou kapelou Shreefpunk, se kterou si s chutí zahostoval i britský klávesista Django Bates, v rámci tria, nebo ve spolupráci s argentinským saxofonistou Gabrielem Pérezem či ukrajinskou jazzovou zpěvačkou a pianistkou Tamarou Lukashevou. V Dobrši vystoupí v duu s klávesistou Simonem Rummelem, zaměřeným na volnou improvizaci a experimentální zvukové instalace.

Originální spojení osobností a žánrů nabídne trio holandského cellisty Ernsta Reijsegera, který mezi své inspirátory řadí J. S. Bacha i Charlese Minguse, jeho krajana, mezi klasikou a jazzem rozkročeného pianisty Harmena Fraanje a senegalského zpěváka a perkusisty Moly Sylly. Jde o sestavu dokonale intuitivně sehranou, první společné album Janna vydali Ernst Reijseger a Mola Sylla už v roce 2003, první triová deska Down Deep se objevila na trhu v roce 2013.

Na pomezí jazzu, world music a osobitého písničkářství elegantně balancuje maďarská zpěvačka Zsuzsanna Varkonyi. V triu jí doprovázejí basista Sébastien Gastine a kytarista Csaba Palotaï, oba etablovaní na pařížské jazzové scéně.

Pro festival připravili mimořádná vystoupení také domácí interpreti. Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý z dua HLASkontraBAS zde předvedou premiéru svého koncertního snu „pro tentokrát nesmyčkovat hlas ani kontrabas a obejít se bez elektroniky, přitom předvést svůj repertoár zcela bez omezení“. Což znamenalo přizvat hned tři další zpěvačky a tři kontrabasisty a sestavit HLASkontraBAS Oktet. Sestava se tak příležitostně rozroste o Alici Bauer, Mirku Novak, Markétu Zdeňkovou, Ondřeje Štajnochra, Roberta Balzara a Petra Mikeše.

Zpěvačka Marta Kloučková zase v Dobrši příležitostně rozšíří svoje kvarteto s pianistou Vítem Křišťanem, basistou Janem Fečem a bubeníkem Markem Urbánkem na kvintet. A nikým jen tak lecjakým, nalákala ke spolupráci kytaristu Davida Dorůžku. Naopak v sólovém recitálu se představí Beata Hlavenková. Milli Janatková si přiveze dvorního pianistu Marka Novotného a bubeníka Petra Nohavicu.

Výběr z programu festivalu Dobršská brána:

  1. 8.: Beata Hlavenková, Milli Jantaková Trio, John Potter, Karin Nakagawa
  2. 8.: Trio Mediaeval & Arve Henriksen, Matthias Schriefl a Simon Rummel, Zsuzsanna Varkonyi Trio, HLASkontraBAS Oktet, Marta Kloučková Quintet feat. David Dorůžka

Poslechněte si záznam pořadu Jazzové novinky, kde v rozhovoru s Danielem Vojtíškem představili festival Dobršská brána jeho dramaturgové Květa Čulejová a Ivo Kraml.

Spustit audio

Související