Francie je proslulá obřími sumci, candáty a kapry. Vypráví o nich pátý dokument projektu Za rybami světových moří

27. březen 2024

Projekt Za rybami světových moří začínal v Ománu, pokračoval Norskem, Chorvatskem a exotickými Seychelami. Na všech místech vznikly dokumenty o rybolovu.

Nejnovější pátý díl je věnovaný Francii. Země je proslulá obřími sumci, candáty a kapry. „To všechno platí. Jsou tam ryby úplně neskutečných velikosti. Všem doporučuji,“ říkají Vladan Latzka a Tomáš Poul z týmu projektu Za rybami světových moří.

Francie je proslulá obřími sumci, candáty a kapry

Do jižní Francie, oblasti Provence, do chráněné oblasti nedaleko Marseille se vypravili se Zdeňkem Řeřuchou. K nim se v této slavnostní, páté epizodě přidali bratři Michal a Lukáš Krpálkové, jejich trenér s krycím jménem "Trhač", Martin Mráz a také Attila Végh či Roman Svoboda.

Francie je proslulá obřími sumci, candáty a kapry

„Pokud rybáři mají nějaký své nádobíčko, který si chtějí otestovat a chtějí si opravdu tam zajet na delší dobu a chtějí si to užít, tak bych řekl, pojeďte autem, protože cesta tam trvá zhruba nějakých 13 až 15 hodin,“ doporučují zkušení rybáři. „Ale zase třeba pro člověka, který si řekne hele, prodloužený víkend, tak ani ta doprava letadlem není od věci,“ dodávají, že ve Francii je možné strávit i kratší čas.

Co se však skrývá ve Středozemním moři kolem francouzského pobřeží? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.