I divadelní kostýmy se recyklují. Peněz není nazbyt a šetří se, říká kostýmní výtvarník

19. září 2023

Scénický kostým je svébytná umělecká disciplína. Lze na ni pohlížet z úhlu udržitelnosti? Dají se divadelní kostýmy recyklovat? To je tématem rozhovoru s předním českým výtvarníkem Josefem Jelínkem, který navrhl kostýmy pro téměř tisícovku činoherních, operních, baletních nebo muzikálových inscenací. K mikrofonu si ho pozval Daniel Jäger.

Jako výtvarník se musím zavázat, že použiji takové materiály, které nejenom, že budou vyhovovat tvorbě, ale musím se vejít do rozpočtu. Po posledním představením se kostýmy předají do fundusu a pak se hlavně uvažuje o tom, že se dají s obměnou použít do dalších inscenací tak, že se třeba nějakým způsobem upraví, nebo se kostým určený pro sólistu použije do sboru. Ty možnosti jsou různé. Je to otázka požadavků a také v dnešní době, kdy není peněz nazbyt a musí se šetřit, tak je vítán každý výtvarník, který je ochoten použít ten fundus. Protože nejen, že se ušetří, ale také se svým způsobem recykluje,“ přibližuje výtvarnou praxi Josef Jelínek.

autoři: Daniel Jäger , nav
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.