Jaký byl 15. březen 1939 ve Zlíně a jeho okolí?

15. března 1939 vtrhla na české území německá vojska. Jak probíhaly tyto dny ve Zlíně a jeho okolí? O tom s historikem Pavlem Šrámkem.

Půl roku po podepsání Mnichovské dohody přišel 15. březen 1939, den, kdy v brzkých ranních hodinách pod nátlakem prezident Emil Hácha svěřil náš stát "pod ochranu" vůdce Třetí říše Adolfa Hitlera. V půl páté ráno rozhlas informoval o okupaci obyvatelstvo českých zemí a vyzval občany ke klidu. O půl deváté ráno dorazily německé jednotky k okraji Prahy.

Jaké události se tento den a průběhu dnů následujících staly ve Zlíně? Jak se to dotklo provozu v Baťových podnicích? Šéf podniku Jan Antonín Baťa se tou dobou nacházel v Polsku, vrátil se do okupovaného Zlína za rodinou?

Na tehdejší události jsme se zeptali historika ze Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce Pavla Šrámka. Rozhovor s ním nabízíme v záznamu.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.