Janáček načerpal inspiraci pro komponování opery Její pastorkyňa v kozlovickém mlýně

Hudební skladatel Leoš Janáček patří neodmyslitelně k Hukvaldům, ale velmi těsné sepětí měl taky k sousední obci Kozlovice a kozlovické části Měrkovice. Do vesnic pravidelně chodíval za svými přáteli, hostinským Harabišem a mlynářem Šmířákem.

Sbíral inspiraci z místních valašských písní a tanců a právě díky Janáčkovi pak jeli právě kozlovičtí tanečníci na národopisnou výstavu do Prahy. V rozhlasových toulkách vás taky zavedeme do historického Šmířákova mlýna. Tam totiž Janáček načerpal inspiraci pro komponování opery Její pastorkyňa. Bývalý Šmířákův mlýn, dnes areál Na mlýně, je romantické místo...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.