Jarní Prahu oslní první jazzová liga

25. leden 2017
03786645.jpeg

John McLaughlin, Pat Metheny či Wynton Marsalis. Koncertní jazzové předjaří a jaro bude v metropoli, co se týče zahraničních hostů a bez ohledu na klimatické podmínky, pořádně horké. Krom zmíněných hvězd přijedou zahrát i Joe Lovano či Bill Frisell. Velmi vitálně se bude prezentovat také izraelská nebo skandinávská scéna. Zkrátka, hurá do klubů a sálů.

Největší koncertní „příval“ se chystá na jaro, nicméně s docházkou do klubů můžeme vesele začít už v zimě a předjaří. Už 8. února v Jazz Docku v rámci koncertní řady Jazz čtyř kontinentů vystoupí bubeník Jeff „Tain“ Watts, který se v 80. letech proslavil mimo jiné jako člen sestav Wyntona Marsalise.

Do Prahy zavítá Watts, kterého u nás známe i díky spolupráci se saxofonistou Rostislavem Frašem, tentokrát v triu s kytaristou Paulem Bollenbackem a původem anglickým kontrabasistou Orlandem De Flemingem.

Velký zájem budí návrat „kytarového čaroděje“ z říše mezi jazzem, rockem či indickou hudbou. John McLaughlin už v Praze odehrál vynikající koncerty. V roce 2006 ponořil do meditace diváky ve Smetanově síni Obecního domu v rámci projektu Remember Shakti. Kdo zažil, potvrdí, že šlo o nezapomenutelný zážitek. Stejně nezapomenutelný jako živelný výbuch jazzrockové energie s kapelou The 4th Dimension o dva roky později v Lucerně.

Tentokrát, 5. března ve Foru Karlín, John McLaughlin opět zahraje v sestavě The 4th Dimension. Od dob předchozí návštěvy v ní setrval všestranný klávesista Gary Husband, ale v mezičase se kytarista dávno sehrál s jinou rytmikou. Jazzrockový étos zůstal zachován, ale indický bubeník Ranjit Barot vnáší do hudby autentickou „mystiku“ orientální a kamerunský baskytarista Étienne M’Bappé nezapírá africké kořeny.

O svém zatím posledním albu Black Light (2015), nahraném přesně v této sestavě The 4th Dimension, McLaughlin také výstižně prohlásil, že je nadžánrové, že sumarizuje všechny jeho zásadní inspirace: „Černé světlo otevírá portál, který není ani jazzový nebo rockový, ani indický nebo bluesový, ale je vším tím dohromady. Jsou to otevřené dveře.“

Jsme-li u kytarových hvězd a fusion, mladým pokračovatelem jazzrockové tradice, uchopené ze současného pohledu a osobitě, je v New Yorku působící izraelský kytarista Oz Noy, který se do naší metropole vrací 20. března na pozvání AghARTA Prague Jazz Festivalu. Ve skutečně hvězdném triu ho doprovodí baskytarista Jimmy Haslip (Yellowjackets, Robben Ford, Jerry Goodman) a bubeník Keith Carlock (Wayne Krantz, Steely Dan, Sting).

Ctitelé kytarové virtuozity budou ostatně slavit hody. Krom Billa Frisella (29. března v Jazz Docku ho můžeme vidět se spolupracovníkem mj. Johna Zorna, bubeníkem Kennym Wollesenem) se vrací i jeden z vůbec nejslavnějších současných hráčů Pat Metheny. Tentokrát – zřejmě – nechá doma svůj monstrózní orchestrion a 4. června přijede do Fora Karlín s neokoukaným kvartetem, kde krom osvědčeného spoluhráče Antonia Sáncheze přitáhne pozornost původem malajská basistka Linda Oh.

Ačkoliv je Linda Oh nejen u Methenyho, ale na scéně vůbec celkem „nová“, stihla už spolupracovat s takovými esy jako Joe Lovano (i jeho ostatně na jaře uvidíme, 22. března v rámci Saxophone Days Festivalu v Jazz Docku) a Dave Doughlas či Ben Wendel (i ten u nás zahraje, viz závěrečný seznam).

Příznivce izraelské jazzové osobitosti mohou přilákat hned dva „odchovanci“ basisty Avishaie Cohena, u nás již populární pianisté Shai Maestro (27. března, Novoměstská radnice) a Nitai Hershkovits (23. dubna, Divadlo u hasičů). Zatímco prvně jmenovaný se bude držet akustické sestavy klasického pianového tria, Nitai, stejně jako na svém sólovém debutu I Asked You a Question, volí v rámci projektu Tinshom Trio cestu prolínání akustického soundu s elektronikou.

Tím nejsou návštěvy z Levanty zdaleka vyčerpány. V rámci koncertní řady Jazz Meets World zavítá do Prahy také v New Yorku působící flétnistka Hadar Noibergová (21. března, Stop Time, už se u nás představila v roce 2015), v jejímž triu nyní hraje další známý ze sestav Avishaie Cohena, bubeník Daniel Dor. Přijede také trumpetista Itamar Borochov (2. května, Nuselská radnice), který nedávno vydal zdařilé album Boomerang,

Pokud bychom měli vypíchnout jediného zástupce skandinávské scény, tak mimořádně nadějného norského saxofonistu a skladatele Maria Neseta. „Kombinuje breckerovskou sílu a tonální delikátnost Jana Garbarka, ale má vlastní vizi,“ napsali o něm v britském Guardianu a nikoliv náhodou ČRo Jazz zvolil již dvě z jeho nahrávek Albem týdne. Ve Velkém sále Novoměstské radnice se saxofonista 28. března představí v sestavě akustického kvarteta.

Velmi zajímavý je ovšem i jazz z jiných „teritorií“. Máme šanci sledovat například spolupráci z pražských koncertů již známého, flamenkem inspirovaného španělského pianisty Dorantese, kterého tentokrát v duu doplní mimořádně vynalézavý francouzský kontrabasista Renaud Garcia-Fons. Památná je nejen Renaudova spolupráce s Dhaferem Youssefem, ale hlavně řada vynikajících sólových alb. Stane se 2. dubna v Divadle u hasičů.

A zpěvačka, skladatelka a také flétnistka Tamara Obrovac dávno patří k nejzajímavějším jazzovým interpretkám Chorvatska. Za svoji hřejivými středomořskými odstíny originálně kolorovanou muziku získala i prestižní BBC Radio 3 World Music Award. Koncert jejího kvarteta (Matija Dedić – piano, Žiga Golob – kontrabas a Krunoslav Levaćić – bicí nástroje) 13. března v prostorách Novoměstské radnice můžeme brát jako předzvěst jara.

Do léta nás pak doslova přenesou hned dva koncerty The Jazz at Lincoln Center Orchestra s Wyntonem Marsalisem v Rudolfinu 21. a 23. června. Svoje kvality už big band velmi úspěšně předvedl loni v rámci JazzFestu Brno. Posluchači tudíž vědí minimálně z nadšených recenzí, pokud ne z vlastní zkušenosti, co mají čekat.

Náš výběr přitom zdaleka není vyčerpávající. Vybrat si koncerty, natož „uchodit“ vše zajímavé, bude v tomto pololetí pro jazzové příznivce zatraceně těžké. Naštěstí.

Vybrané koncerty zahraničních jazzmenů v Praze:

8. 2. Jeff „Tain“ Watts Trio (Jazz Dock)23. 2. Ben Wendel Group (Jazz Dock)5. 3. John McLaughlin & The 4th Dimension (Forum Karlín)13. 3. Tamara Obrovac Quartet (Novoměstská radnice)20. 3. Oz Noy Trio (AghaRTA Jazz Centrum)21. 3. Hadar Noiberg Trio (Stop Time)22. 3. Emil Brandqvist Trio (Novoměstská radnice)22. 3. Joe Lovano Classic Quartet (Jazz Dock)27. 3. Shai Maestro Trio (Novoměstská radnice)28. 3. Marius Neset Band (Novoměstská radnice)29. 3. Bill Frisell & Kenny Wollesen (Jazz Dock)23. 4. Nitai Hershkovits / Tinshom Trio (Divadlo u hasičů)2. 4. Dorantes & Garcia-Fons Duo (Divadlo u hasičů)2. 5. Itamar Borochov Quartet (Nuselská radnice)4. 6. Pat Metheny (Forum Karlín)21. a 23. 6. The Jazz at The Lincoln Center Orchestra

Autor:Tomáš S. Polívka