Jazz, funky i říkanky. Hudba pro děti nemusí být jen naivní a jednoduchá

7. červen 2017

Je skvělé, že na hudební scéně vzniká čím dál více uskupení, které brojí proti představě, že dětem je potřeba hrát jen písničky s přihlouplými texty na tři akordy, u kterých se interpret pitvoří a vesele mává culíčky. Jazz inspirovaný dětským světem – to je téma červnové Planety, ve které zazní skladby tria Medeski, Martin and Wood, Mateje Benka, Tomáše Sýkory a dalších.

V pořadu uslyšíte hudební projekty, které sice nejsou primárně pro děti, ale mají k nim velmi blízko. Hlásit se v tvorbě k dětskému světu může být někdy nebezpečné – hrozí, že tvorba interpreta začne být vnímána jako okrajová, dětinská nebo naivní. Skladby, které zazní, jsou ale dokladem toho, že tomu tak rozhodně být nemusí.

Doslova zjevením je v této souvislosti kapela The Thing, která s velkým úspěchem hraje free jazz pro děti – podívejte se na jejich video z výchovného koncertu na základní škole v Austinu:

Jambandové trio Medeski, Martin and Wood se svým albem Let’s Go Everywhere zase představuje skvělou symbiózu tvrdého funku a dětských říkanek – ingrediencí, které se na první pohled zdají neslučitelné. Začlenění dětí zde vyznívá naprosto přirozeně, civilně, jakoby s nimi kapela běžně vystupovala.

„Spousta podobných počinů jde infantilně vstříc dětem. Tak jsem si řekl, že nebudu brát na děti žádné ohledy a udělám to jako pro dospělé. Mým primárním zájmem bylo napsat něco o vesmíru a planetách a vzbudit v dětech zájem o toto téma. Zároveň jsem chtěl, aby ta muzika byla i pro dospělé, protože ti musí poslouchat to, co poslouchají jejich děti,“ říká o svém dva roky starém albu Planety jazzový pianista Matej Benko.

Ke spolupráci přizval zpěváky z české a slovenské hudební scény: například Richarda Müllera, který zpívá Slunce, nebo Michaela Kocába, který ztvárnil Merkur. Benkovým cílem nebylo natočit edukativní CD, ale spíše představit svůj pohled na jednotlivá vesmírná tělesa: Merkur třeba pláče, že je moc blízko Slunce a nemá žádný měsíc a Pluto zase hlasem Dana Bárty vysvětlí, proč byl degradován na trpasličí planetu. Podívejte se, jak album vznikalo:

V pořadu zazní také dvě ukolébavky, jedna od skladatele Tomáše Sýkory v podání ansámblu wrgha POWU orchestra a druhá od rumunského saxofonisty Nicolase Simiona.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.