Jazz Sampler No. 65: březnová nálož jazzu zdarma

18. březen 2020

Březnový Jazz Sampler obsahuje nálož skvělého moderního jazzu. Neváhejte s poslechem EP, které nahrály vycházející hvězdy newyorské jazzové scény pod vedením Adama Oslzewskiho či komornějšího záznamu z koncertu v podání Caroline Davis a Roba Clearfielda. Určitě nevynechejte ani experiment Koteo ‒ album, které vzniklo během několika málo dní.

Album stáhnete po kliknutí na titulek alba nebo na odkaz „download“ v přehrávači. Lze tak učinit zcela zdarma (při zadání „0“), nicméně interprety, jejichž hudba vás osloví, můžete podpořit i dobrovolným příspěvkem (name your price).

The Mabgate Swingers Party - Mabgate Sela Tapes (The Mabgate Swingers Party)

Mabgate je název blogu (www.mabgate.co.uk/about) a uskupení mladých nadšenců, kteří se snaží oživit hudební scénu britského Leedsu, zejména pořádáním multižánrových koncertů a pravidelných jam sessions v tamním klubu Sela, pro které mají svůj vlastní house band. Kromě toho na koncertech pořizují analogové nahrávky, které opatřují booklety v retro stylu a nahrávají za dobrovolný příspěvek na Bandcamp. Kam získané finance putují, je jasné - na chod blogu a další činnosti uměleckého spolku. Pokud je chcete podpořit, neváhejte, nebo si alespoň poslechněte jeden ze záznamů, a to část vystoupení bubeníka George Halla a jeho sexteta, které vás díky analogu přenese o několik dekád zpět. 

Now! - Imaginations of the Virtual

Série skladeb States (Imaginations of the Virtual) sextetu z novozélandského Aucklandu je součástí cyklu Now! Každá skladba staví na komponovaném základu, zároveň je ale dotvářena kolektivní improvizací. 

Adam Olszewski Sextet - Songs for Six

Velkolepé jazzové EP servíruje instrumentální sexteto pod vedením Adama Olszewskiho. Newyorský kontrabasista nahrál své kompozice společně s vycházející elitou současné jazzové scény. Především musím zmínit Immanuela Wilkinse, saxofonistu, který spolupracuje například s Aaronem Parksem, Geraldem Claytonem, Jasonem Moranem nebo Wyntonem Marsalisem.  

Rob Clearfield - Anthems Live 

Nahrávky z vystoupení saxofonistky Caroline Davis a pianisty Roba Clearfielda vznikly na půdě California Jazz Conservatory. První tři jsou autorské, závěrečnou skladbou na záznamu je Trinkle Tinkle Thelonia Monka. Duo nabízí skvělý posluchačský zážitek v perfektní souhře. Clearfield a Davis natočili i stejnojmenné studiové album v rozšířeném obsazení, které je rovněž k dispozici na Bandcampu. 

LUMAMA - KOTEO

KOTEO je album, které vzniklo během čtyř prosincových dní na horách v Kalifornii. Kvinteto přináší album, při jehož poslechu se nebudete ani chvíli nudit, a to především díky origiálním kompozičním nápadům a komunikaci mezi jednotlivými hráči. 

Potsu - Ivy League 

Potsu je pseudonym Matthewa Floyda, mladého Lo-Fi producenta z Kalifornie, který je populární především na Souncloudu. Upravuje původní jazzové nahrávky, přidává k nim samply a různě zasahuje do jejich formy, zvýrazňuje jejich zvukovou nedokonalost. Zda to lze považovat za umělecký počin, je diskutabilní, u posluchačů ale sklízí úspěch.

autor: Nela Dusová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?