Jazzrock s folklórní melodikou: Andrej Šeban na českém turné

8. říjen 2013
02982438.jpeg

V posledních letech hrál slovenský kytarista Andrej Šeban v poměrně komorních sólových projektech. Nyní odehraje velké česko-slovenské turné v kvartetu složeném z nastupující generace jazzových hudebníků.

Šeban dal dohromady skupinu po osmi letech sólového hraní (jeho poslední počiny Improvizácie I a Beze slov vyšly pouze jako přílohy knižních publikací). Loni se kytarista pokusil o návrat v triu s Oskarem Rózsou a Martinem Valihorou, ten však s odstupem času nepovažuje za příliš úspěšný.

Novými Šebanovými spoluhráči jsou tedy hráči lehce nad dvacet let věku: Daniel Špiner (klávesy), Peter Rusňák (baskytara) a Michal Fedor (bicí). Nejde dosud o příliš známé tváře, etablovaný slovenský kytarista si však spolupráci s nimi pochvaluje:

„Krátkodobých záležitostí jsem zažil spousty a na jejich konci jsem měl jistý pocit frustrace, pocit, že se ta kontinuita přetrhla, i když já jsem byl toho často původcem. Vyšlo mi z toho, že tito mladí kluci mají ještě dostatek energie a času. Nejsou v jistých směrech tak nároční jako lidé, kteří už pracují dlouho, nemají tolik jiného hraní a můžou se tomu věnovat,“ vysvětlil Šeban pro slovenské Webnoviny.

Podívejte se na ukázku z loňského turné:

Česká část Šebanova turné začíná 14. října na královéhradeckém Jazz Goes to Town a pokračuje v devíti českých městech. Co se bude hrát? „Program má dvě části. První hodina hudby budou nové skladby, které vznikly letos. Doslova společně, protože se na nich podílela celá kapela. Najdeme v nich různé citace slovenských folklórních motivů. Druhou polovinu tvoří skladby z našeho živého DVD a starších alb Bezvetrie a Časozber,“ přibližuje Šeban.

Jazzrock s lehce folklórním kořením zahrnuje i nezanedbatelné množství volnějších improvizovaných ploch. „Na pódiu hodně improvizujeme, vytváříme plochy, do kterých volně vstupuji a zpívám bez textů, takže jsou tam místa, která se liší jednoduše koncert od koncertu. Kolektivní improvizace nás velmi baví a myslím si, že ji děláme poměrně neobvyklým způsobem,“ dodává slovenský kytarista.

02774707.jpeg

Andrej Šeban bude hostem pořadu Jazzové novinky, který stanice Český rozhlas Jazz odvysílá ve čtvrtek 10. října (14:00). Promluví v něm nejen o aktuálním turné, ale také svých hudebních kořenech či důležitosti správného ozvučení koncertů.

Andrej Šeban Band – české turné 201314.10. Hradec Králové – Jazz goes to Town 15.10. Praha – Lucerna Music Bar 16.10. Žatec – Divadlo 18.10. Hořovice u Berouna – Klub Labe 19.10. Plzeň – Dům Hudby 21.10. Brno – Metro Music Bar 22.10. Litomyšl – Hotel Zlatá hvězda 23.10. Ostrava – Klub Parník 25.10. Kopřivnice – Kulturní dům 26.10. Moravské Budějovice – MKS Beseda