Jiří Kotača: Jazzmanova cesta od dechovky k elektronice

3. leden 2020

Hostem prvního Rozhovoru měsíce v roce 2020 byl trumpetista Jiří Kotača. Řeč byla o big bandu Cotatcha Orchestra, ale představili jsme si také první album mezinárodního Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartetu.

Jiří Kotača pochází ze Slovácka a stejně jako jeho bratr, saxofonista Marek Kotača, se k dechovému nástroji dostal přes tradiční dechovku, ve které hraje na klarinet také jejich otec. K jazzu oba bratry přivedla náhoda. „Náš rodinný přítel měl v Uherském Hradišti na gymnáziu swingový orchestr. Jednou nás pozval, abychom si tam přišli zahrát, a to bylo naše první zasvěcení do jazzové hudby,“ vypráví trumpetista, který později studoval na Katedře jazzové interpretace na JAMU v Brně. 

V rámci svého studia Kotača založil big band Cotatcha Orchestra. Původně mělo jít „pouze“ o projekt koncertního provedení nových skladeb, přičemž od počátku Jiří Kotača jako kapelník spolupracoval se skladateli Martinem Konvičkou a Jiřím Levíčkem (a v začátcích orchestru také s Vincencem Kummerem a Matúšem Jakabčicem). 

„Asi po roce fungování orchestru přišel Martin Konvička s nápadem, že bychom naše moderní skladby mohli doplnit o samply,“ vysvětluje Kotača, jak se zrodil jeho aktuální koncertní projekt Bigbandová elektronika. A pokračuje: „Jedná se o instrumentální hudbu hranou živě a elektronika je tam jen jako koření.“ 

Na otázku, zda si myslí, že „elektronika“ v názvu projektu může k jazzu přitáhnout nové posluchače, trumpetista odpovídá: „Myslím, že částečně asi ano. Asi to nebude pro někoho, kdo poslouchá jen house nebo tvrdší elektronické žánry, ale lidi, kteří mají rádi například ambientní hudbu, by to oslovit mohlo.“ 

Kytarista Alf Carlsson, trumpetista Jiří Kotača

Zatímco Cotatcha Orchestra půjde do studia na jaře 2020, na konci minulého roku vyšlo první album skupiny Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet. V jejím čele stojí spolu s Kotačou jeho někdejší spolužák ze studií v Nizozemsku, švédský kytarista Alf Carlsson. Sestavu doplňují mladí slovenští hráči, kontrabasista Peter Korman a bubeník Kristián Kuruc. Kotača v rozhovoru vysvětluje, jak taková mezinárodní kapela funguje: 

„Potkáváme se jen na šňůrách. O nových kompozicích diskutujeme po telefonu a po různých sociálních sítích. Nový materiál připravujeme vždy na zkoušku před turné. Takto zkoušíme někdy dva dny, někdy půl dne. Pak si skladby obehrajeme na koncertech, a potom se opět pár měsíců nevidíme. Neustále ale píšeme něco nového a snažíme se repertoár obměňovat.“ 

Repertoár alba, nazvaného Journeys, tvoří skladby obou lídrů, tedy Alfa Carlssona i Jiřího Kotači. Na otázku, zda nemá ambice psát více také pro big band, trumpetista odpovídá: „Ambice mám, ale potřebuji najít klid a mít pro komponování více času. Skládání pro big band je náročnější a já nemám zatím velké skladatelské zkušenosti. Začal jsem tedy psát primárně pro kvartet, ale do budoucna se chci pustit i do něčeho většího.“ 

autor: Milan Tesař
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.