Jiří Kovtun: Nahýbalovo jarní tažení. Příběh zdarů i nezdarů Pražského povstání

8. květen 2024

Povídka s názvem Nahýbalovo jarní tažení, uveřejněná roku 1971 v pařížském časopise Svědectví, vypráví o pokusu několika českých ozbrojených civilistů proniknout z pražské periferie (Břevnov) do středu města. Jejich cestu provázejí střídavé nezdary a úspěchy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Petr Pelzer
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2006

Básník, prozaik, historik a překladatel Jiří Kovtun (1927–2014) je znám především svými historiografickými díly na téma osobnosti T. G. Masaryka.

Kovtunovo antiiluzivní vyprávění povídky Nahýbalovo jarní tažení je protipólem Drdovy naivně hrdinské Němé barikády: na konci příběhu umírají krutou smrtí i dvě nevinné dívky, Nahýbalova povstalecká skupina je zdecimována střelbou zkušených německých vojáků. Nahýbal jakožto samozvaný vojevůdce rozpoutal absurdní a zbytečnou akci.

autor: tur
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.