Josef Trakal – o architektuře hřbitovů

17. duben 2013
02858567.jpeg

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by hřbitov mohl vypadat úplně jinak? Podobnou otázkou se zaobíral také Josef Trakal, student fakulty umění a architektury.

Každá kultura má podsvětí jiné, někde ho střeží převozník, jinde uctívají boha Háda, ale podmínka pro vstoupení do podsvětí je všude stejná - je jí smrt.

Proč si Josef Trakal vybral pro svou práci právě hřbitov? „Bylo to pro mě ze začátku morbidní téma, které jsem si vybral právě proto, že jsem se ho bál a byla to pro mě výzva... Když to člověk srovná v různých kulturách, tak tím vstupem do podsvětí je právě hrob.“ Vysvětluje Trakal.

Chtěl změnit neosobnost hrobů, které jsou na většině hřbitovů téměř stejné a proto se nechal inspirovat kulturou, která dělila své mrtvé na muže a ženy a vytvořil značky, podle kterých každý, kdo na hřbitov vejde pozná, zda hrob patří muži nebo ženě.

„Informace o nebožtíkovi vytváří okruh pozůstalých sám... Proto jsem zvolil měď – do té je možno vyrývat příběh, který je pak na hrobě vidět a kterému budou rozumět pouze pozůstalí, kterých se to týká. Bude to tedy více osobní místo. Myslím si totiž, že by to více osobní být mělo.“ dodává Josef Traktal.

Spustit audio
autor: Hana Šmídová