Každý maraton je samostatný příběh, říká běžkyně Lenka Kubková

5. květen 2019

Lenka Kubková se Prag International Marathon neúčastí – nedávno běžela v Paříži a teď se chystá do Atén. Za 11 let ale stihla odběhnout celkem 21 maratonů téměř na všech kontinentech světa. Jako první Češka získala diplom World Marathon Majors a své zkušenosti a zážitky z maratonů popsala ve své nové knize. Tam ale žádný návod, jak běhat maratony, překvapivě nenajdete.

„Chtěla jsem, aby kniha byla jiná. Je to popsání mých 19 maratonů – jak jsem na ně trénovala, jak se mi tam líbilo, nebo nelíbilo,“ říká s tím, že každý maraton je samostatný příběh a samostatná kapitola.

Je pro mě výzva spolupracovat s velkými sportovci, říká šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann

MuDr. Jiří Neumann

Ošetřoval Romana Šebrleho nebo oštěpařku Báru Špotákovou, v současnosti spolupracuje s Českým olympijským týmem. Na tréninky vrcholových sportovců, i na to, kde se dělají největší chyby, se ptala Patricie Strouhalová specialisty na sportovní medicínu, Jiřího Neumanna.

Lenka Kubková, která stihne roně zaběhnout tři maratony, za celou dobu běhání zjistila, že existují dva druhy maratonců. První jsou ti, kteří to uběhnou a říkají si nikdy více. Některé to ale chytne na první dobrou. „Vědí, že příště určitě zas, baví je ty endorfiny v cíli a zážitky s tím spojené,“ vysvětluje běžkyně, která se řadí k té druhé skupině.

Poslední maraton běžela před třemi týdny v Paříži, a protože mezi jednotlivými akcemi je nutná alespoň osmitýdenní pauza, tak se pražského maratonu neúčastní. Dobře ale ví, že ve srovnání s Paříží je pražský maraton na vysoké úrovni. „Praha má ukázkovou organizaci,“ nešetří chválou.

Při tom všem ale nejde vůbec o kvantitu – důležitější je běžet méně maratonů, ale s lepšími časy. A na každý maraton je také nutné připravit nejenom tělo, ale i hlavu. Jakým způsobem to dělá?

„Během tréninku si zkouším pozitivní myšlení,“ říká. Myslí třeba na to, co bude druhý den po maratonu – koupí si nové tričko nebo zajde na oblíbenou palačinku.

Motivace pro vězně

Do mobilního studia Radiožurnálu na Staroměstské náměstí zavítala i ředitelka mužské věznice v Kuřimi a iniciátorka projektu Běh se žlutou stužkou Gabriela Slováková.

A jak sama říká, pro vězně je trénink na maraton extrémně náročný, ze začátku běhají na dvoře, pak v okolí věznice v lese. „Je to pro ně obrovská motivace změnit životní styl a dokázat všem ostatním, že když si něco usmyslí, že tu změnu dokážou,“ vysvětluje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.