Label Jazz Is Dead oslavuje spojení jazzu s hip hopem

15. červen 2021

Po britských tradicionalistech Jazz In Britain se podíváme na další nové vydavatelství, tentokrát zaměřené na současnost, respektive na spolupráci hiphopových umělců s jazzovými legendami. Značka Jazz Is Dead o sobě tvrdí, že „zahrnuje to nejlepší z losangeleského hiphop-jazzového umění a subkultury“. Zjevně nejde o klamavou reklamu.

Za zajímavým labelem vždy stojí zajímavé osobnosti. Zakladateli Jazz Is Dead jsou hiphopový producent a multiinstrumentalista Adrian Younge, a s ním DJ, rapper, producent a taktéž zručný hráč na klávesy, kytaru, baskytaru či perkuse Ali Shaheed Muhammad, známý z průkopnické kapely alternativního hiphopu A Tribe Called Quest. Ti dva se setkali již dříve v neo-soulovém projektu The Midnight Hour. Získali prostředky také díky práci na soundtracku k webovému televiznímu seriálu Marvel’s Luke Cage.

Firma převzala jméno z úspěšné koncertní řady započaté v roce 2017, na které spolupracovali The Midnight Hour s losangeleským promotérem Andrewem Lojerou. Hvězdami koncertů byly legendy jako saxofonista Gary Bartz (1940) nebo vibrafonista Roy Ayers (1940). Tehdy vznikl nápad přenést pódiovou komunikaci jazzových hudebníků s hiphopovými beaty a elektronikou také do nahrávacího studia.

Zřejmý je i fakt, že samotný název labelu „Jazz je mrtvý“ inspiroval slavný slogan Punk is dead a znamená pravý opak. Jazz není mrtvý. Protože se vyvíjí, transformuje, kříží s dalšími žánry, nabírá sílu a objevuje v nových podobách. „Jde o oslavu jedné z nejsvobodnějších hudebních forem, jaká kdy vznikla,“ potvrzují Younge a Muhammad.
První kompilace, či přesněji kolaborativní album Jazz Is Dead 001 vyšlo v březnu 2020. Hiphopové rytmy a elektronické základy obou protagonistů značky se tu proplétají v nejrůznějších spolupracích s jazzovými „klasiky“:

Vedle zmíněných mistrů Ayerse a Bartze přijali pozvání Youngeho a Muhammada k natočení tracku například klasik bossa novy, brazilský pianista João Donato (*1936), nebo další legendární Brazilec, zpěvák Marcos Valle (*1943). Na jedné skladbě participovalo i kompletní brazilské jazz-funkové trio Azymuth, založené v roce 1973.

Muzikanti z odlišných světů a věků

Druhý ze série kolaborativních titulů Jazz Is Dead 002 na sebe nenechal dlouho čekat a v červnu 2020 logicky navázal na fungující koncepci. Tentokrát už ovšem jako ucelené společné dílo Ayerse,Younga a Muhammada, na kterém hostují např. zpěvák Loren Oden či zpěvačka a herečka Saudia Yasmein. A s nimi zástupci „generace legend“ jako trombonista Phil Ranelin (*1939) či klarinetista a saxofonista Wendell Harrison (*1942). Ke skladbě Hey Lover, známé už z kompilační „jedničky“, tu přibylo sedm dalších kusů:

Ve stejném duchu se nesou i další díly série, pojaté vždy jako spolupráce dua Younge& Muhammad s některým z klasiků. Na zcela čerstvém, sedmém pokračování z června 2021 přišel na řadu João Donato.

Zdá se ovšem, že label se neomezí jen na jednu sérii, uvařenou podle jednoho receptu. V únoru 2021 přibylo do katalogu Jazz Is Dead profilové album Adriana Younga, nazvané jasně a tvrdě The American Negro. Nesmlouvavá obžaloba rasismu, kritika historických i současných křivd, se tu potkává se znovu nalezenou hrdostí na černošskou kulturu. Younge se postaral o většinu instrumentálních základů, zároveň přizval orchestr Linear Labs (který sám před časem založil) a řadu vokalistů, ostatně známých i z „kolaborativní“ série.

Značka Jazz Is Dead plánuje pokračovat i v pořádání koncertů, a to nejen pro svoje svěřence. Loni v pauze mezi virovými vlnami například label zval do Los Angeles spřízněné interprety z opačné strany Atlantiku. Konkrétně Shabaku Hutchingse &The Ancestors nebo Seuna Kutiho & Egypt 80. Jakmile to epidemiologická situace dovolí, bude tahle čilá oboustranná jazzová linka mezi světadíly opět v provozu.

Jazz Is Dead se vlastně snaží propsat do celého kulturního dění města jako skutečná umělecká komunita, spojující žánry a generace. A daří se jim to.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.