Medeski, Mehldau, Shorter… poklady z devadesátek poprvé na vinylu

3. červenec 2023

V dobách, kdy byly vinylové desky vymírajícím druhem, vydávala se nová alba primárně na CD. Nyní jsou „na vymření“ naopak CD a „vinylová elpíčka“ slaví renesanci u sběratelů. Na vinyl se tak dostávají i nahrávky původně na černých deskách nepublikované: aktuálně třeba Hancock, Shorter, MMW nebo Mehldau.

To jsou ty paradoxy, řekla by známá divadelní postava. V 90. letech minulého století se s vydáváním nahrávek na neprakticky velikých, šumících a praskajících vinylových deskách až na výjimky přestalo počítat. V současnosti se vinylový dinosaurus do jisté míry otřepal (byť prodejům dominuje digitální podoba) a dochází k analogové revizi kompaktních disků. K jakési „re-vinylizaci“.

Při vydávání nových titulů, tedy pokud se interpretovi vyplatí vyrábět fyzický nosič, se už dnes často sází spíše na LP a přestává se počítat s CD. Pochopitelně se už dávno objevují reedice slavných vinylů minulosti. Nově se ovšem remasteringu pro vinyl dočkala i řada titulů, publikovaných původně jenom na CD.

Praxi „přeformátovat“ původní CD nově na LP (respektive kvůli kapacitě na 2LP) zahájili vydavatelé spíše s lukrativními rockovými a popovými tituly. Ovšem jazzový svět je pro tuto estetiku také jako stvořený a na sběratele bohatý. Sběratelům nevadí nepraktický formát LP, ba naopak. Chtějí artefakt a nostalgii. A naštěstí pro vinyly, sběratelů je dostatek.

Vinylový Jurský park

Výborným příkladem z posledních dní je například vinylová reedice kompaktního disku Largo Brada Mehldaua. Album Largo vyšlo původně v roce 2002 jen na CD u major labelu Warner Bros. Když Mehldau podepsal novou smlouvu s labelem Nonesuch, objevila se první reedice v roce 2011. Ovšem opět jen na CD a jen pro evropský trh.

Vydání na vinylu se titul Largo dočkal až 16. června 2023, kdy zvukově vymazlený, dynamický remaster nechala vyrobit opět firma Nonesuch. Původně 64-minutový záznam z kompaktního disku je tu rozhozen a rozvolněn do čtyř stran 2LP, což zajišťuje kvalitní vylisování.

Také Medeski, Martin & Wood prožili podstatnou část kariéry v „kompaktní éře“. A letos se vyplatilo jejich tituly vinylově ošetřit. Konkrétně album Friday Afternoon In The Universe vyšlo v roce 1995 jen na CD u labelu Gamavision, výročně reedováno opět jen na CD u stejné firmy po dvou dekádách, tedy v roce 2015. Nyní ho k vinylovému publikování připravil symbolicky pojmenovaný label Real Gone Music. Obsah se vešel na jedno LP. Což platí i pro další titul Shack-Man (CD Gramavision 1996, LP Real Gone Music 2023).

Tak velká hvězda „kompaktně-digitální“ éry jako Jamie Cullum si znovuvydání svého druhého alba Pointless Nostalgic (CD původně 2002) na vinylu vysloužila už dříve. K první sběratelské edici na dvou LP ze 180 gramového vinylu se odhodlala firma Candid v roce 2011, kdy nová móda černých kotoučů započala nabírat na síle. Náklad se vyprodal, majiteli vydavatelských práv Candid tudíž nic nebrání ve druhé, letošní emisi 2LP. Tentokrát s nově remasterovaným zvukem.

„Vinylový výpadek“ se dotkl i legend. Také Herbie Hancock vydal titul The New Standard (1996) u Verve Records původně ve formátech CD a MC (magnetofonová kazeta, však si to pamatujete). Kuriózní je, že absenci černé desky prvně vycítili v Jižní Koreji, kde společnost Universal Music Korea publikovala obsah alba na 2LP opakovaně v limitovaných edicích v letech 2012 a 2019. Teprve nyní se ale chystá americké vydání v rámci řady Verve By Request (jak název napovídá, jde o ediční sérii vyprovokovanou žádostmi fanoušků).

Stejný label chystá i „vinylizaci“ Footprints Live! (původní CD 2002, japonské remasterované CD 2013 a 2016, 2LP 2023) jako poctu nedávno zesnulého génia Waynea Shortera. Atd.

 

Chcete to? Hledejte a spěchejte

Netřeba dodávat, že přepracovat obal CD do velikosti vinylové desky je výzvou pro výtvarníky, neb ne vše je při přenesení z malého formátu na velký nosné. A že výsledek bývá hezký nejen pro ucho, ale i pro oko a hmat.

Součástí filosofie „výjimečného artefaktu“ a zároveň i výsledkem pudu sebezáchovy vydavatelů je výroba limitovaných (a tím pádem i dosti drahých) edic těchto vinylů. Typicky pár set kousků LP, což obvykle stačí zájemce na celém světě nasytit. Sběratel je tak váben i faktem, že bude vlastnit exkluzivní předmět. A zároveň „poháněn ke koupi“ často rychlým vyprodáním reedice.

I některé desky, o kterých se tu píše, už jsou vyprodány u zdroje a je třeba se podívat po sekundárních internetových distributorech či kamenných prodejnách. „Hodit na trh“ v blízké době další reedici téhož titulu se ovšem gramofirmě (či umělci – sebevydavateli) většinou už nevyplatí, „ulovený“ kousek tudíž ještě získává na exkluzivitě.

Koho baví pátrat po podobných záležitostech, má zase jednou hezkou příležitost udělat si v životě radost.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?