Na čem dělá… saxofonista Michal Žáček

7. červen 2017

„Momentálně hraju, kde se dá a zatím mě to všude baví. K tomu učím na ZUŠ v Ostravě,“ říká s úsměvem saxofonista, známý z projektů brněnského B-Side Bandu nebo Richarda Müllera. Kde a s kým ho letos ještě můžeme vidět?

Častými hudebními partnery jsou Žáčkovi také Vlasta Redl, Peter Lipa nebo Boris Urbánek. „Každá z těchto spoluprací je jiná, tak se vůbec nenudím. S Richardem je to pop, ale mám u něj dost prostoru k improvizaci, protože tu má Richard rád.“

„U Vlasty je to folk, rock, i pop, vlastně od každého trochu. Hlavně je to o skvělých textech a melodiích. S Peterem a Borisem se můžu vyřádit zase v jazzu. No a s Vojtou Dykem v B-Side bandu to mám se vším všudy, navíc s dobrým hudebním napojením a zcela bez žánrových limitů,“ dokazuje svou hráčskou všestrannost.

S Milanem Lasicou a Dorotou Nvotovou Žáček aktuálně chystá hudbu k projektu Bolo nás jedenásť. Ten před mnoha lety uvedla trojice Lasica, Satinský a Filip. Jedná se víceméně o jednorázový projekt pro festival Pohoda v Trenčíně.

V plánu má i své další vlastní album. Chtěl bych koncem roku postupně nahrát jednak své skladby, tak i skladby Borise Urbánka v aranžmá pro big band. Celý projekt je ale prozatím ve fázi shánění financí na realizaci.“

„A pak mám ještě jeden sen: natočit velmi komorní a poklidnou desku s různým instrumentálním obsazením od smyčců po varhany. Název zatím nemám, většinou vznikne s nahrávkou, která sama napoví. Jsem teď akorát v jednom kole a chci si také užívat své rodinky. Brzy se mi totiž narodí už čtvrté dítě.“

V létě tedy můžeme Žáčka vidět například s Milanem Lasicou na trenčínské Pohodě. Na podzim se pak zúčastní velkého turné s Richardem Müllerem v souvislosti s jeho deskou 55 a plánuje i velký koncert v Brně s Romanem Dragounem, smyčcovým orchestrem a hosty. Další vystoupení chystá také již zmíněný B-Side Band.

„Jinak v loňském roce jsem měl několik mimořádných hudebních zážitků – hraní s Richardem Bonou, a také s Bobbym McFerrinem a Chickem Coreou,“ vzpomíná.

Vše začalo požadavkem na sestavení Bonovy doprovodné kapely. „Myslím, že se to povedlo. Koncert jsme si užili nádherně, ale největší přínos pro nás muzikanty byly dva dny zkoušení s Richardem. Ještě nikdy jsem nehrál s tak komplexně vybaveným hudebníkem.“

„Má nejen přehled o všech nástrojích, které mimochodem bravurně ovládá, ale hlavně zcela jasnou představu, jak má každý z nás hrát a jak toho dosáhnout. Navíc dokázal úžasně oddělit práci od soukromí, kdy na zkoušce dal zabrat všem a po práci byl opravdový parťák a kamarád. Myslím, že nikdo z nás na to nezapomene.“

Ke spolupráci s Bobbym Mcferrinem přizval Žáčka pořadatel koncertu Vilém Spilka. „Management to v ten den koncertu zrušil, tak jsem jen přijal malé spontánní pozvání mistra na pódium. Byl to i tak nádherný zážitek.“

„Chick Corea hrál tak empaticky, že jsem se cítil jak malé dítě, které kamkoliv chce, tatínek ho doprovodí,“ vzpomíná na pocit absolutní svobody a souznění. „Oba jsou pro mě hrdinové od mých patnácti let a dodnes se mi nechce věřit, že se to stalo.

„Myslím, že z těchto setkání budu žít napořád. Ne proto, že jsou pánové slavní, ale jejich osobní a hudební rozměr má takový přesah, že mě to neustále inspiruje. Přál bych si, aby i z mé hudby byla vždycky cítit taková radost a uvěřitelnost.“

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.