Na psychické problémy své generace se už nemohly dívat. Studentky o nich natočí film

8. duben 2024

Dominika Olivová a Barbora Metelková kolem sebe a na sociálních sítích viděly plno lidí s duševními starostmi. Právě proto studentky ze třetího ročníku Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi rozjely projekt Naděje.

Brzy vznikne studentský film zaměřený na tři dívky, které si procházejí těžkým obdobím a psychickými problémy. „Spojí je síla přátelství jako ozdravná cesta. Snímek následně chceme prezentovat na základních a středních školách, abychom mladým lidem ukázaly, že mají nadějí a nemají se bát mluvit o svých problémech,“ přiblížily autorky myšlenky.

Covid prohloubil

Dívky se chtějí zabývat celkovou problematikou psychického zdraví a problémů. „Nejde jenom o sebepoškozování, ale taky o úzkostné a depresivní stavy, sebevražedné myšlenky. Měly jsme schůzky s psychology a psychiatry a ti nám potvrdili, že mnoho psychických problémů způsobila covidová izolace posledních let.“

O projekt je podle Dominiky a Barbory velký zájem. „Nechceme ho nechat jenom v Pardubickém kraji, ale chceme ho rozšířit celorepublikově. Pošleme osnovu do škol a pedagogové sami přednášku anebo diskuzi povedou. Ze začátku jsme takový zájem nečekaly a jsme za to moc vděčné.“

Máte byt? Sem s ním

Film se má natáčet ve druhé polovině července, a to v okolí Pardubic a Chrudimi. „Sháníme lokace, nejvíc byty. Vítáme všechny tipy. Nemocniční prostředí obstarají odborné učebny u nás ve škole. S postprodukcí počítáme někdy do podzimu.“

Čtěte také

K natáčení si studentky přizvaly Michala Pazderku a Filipa Františka Červenku. „Michal studuje režii a Filip se hlásí na scenáristiku. Velice nám pomáhají s celou přípravou. Říkaly jsme si obě, že by bylo fajn, kdyby se štáb skládal z mladých lidí. Aby to prostě bylo od mladých pro mladé. U Tamary Klusové jsem viděla na Instragramu, že točila nějaký studentský film právě s Michalem. Zaujalo mě, že takhle mladý kluk vytvořil poměrně hluboký projekt,“ říká Dominika.

„Scénář kluci tunili asi tři měsíce. Samotný projekt jsme vymyslely loni na jaře. Měly jsme v plánu ho ukončit dřív, ale zjistily jsme, že na tom je hodně příprav a protáhlo se to až do léta. Samotný casting bude někdy až v květnu v Praze,“ doplnila Barbora.

Hledá se i název

Námětem a inspirací pro děvčata byla kniha Co jsme si nikdy neřekli od Yasmin Rahmanové. „S autorkou jsme v kontaktu. Souhlasila se zpracováním díla. Samotný název filmu teprve řešíme. Projekt se jmenuje Naděje, takže pracovně zatím zůstáváme u něj.“

Studentky na projekt navázaly i svou Středoškolskou odbornou činnost. „Zabývaly jsme se v ní digitálním wellbeingem, tedy vyváženým přístupem k moderních technologiím. Dělaly jsme dotazníky. Telefony a sociální sítě způsobují mnoho psychických problémů. Výsledky byly enormní. Zkoumání jsme dělaly hlavně na naší škole, kde jsou skoro samé holky. Právě holky o tom daleko víc mluví, kluci se za to spíš stydí, ale určitě se to týká obou pohlaví.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související