Politický geograf Romancov: Nové učebnice dějepisu ruským středoškolákům válku vysvětlují jako speciální operaci na Ukrajině

17. srpen 2023

Ruští středoškoláci dostanou od září nové učebnice dějepisu. V nich je Česko zmíněno například v souvislosti s odstraněnou sochou maršála Ivana Koněva. Hostem pořadu Jak to vidí… byl politický geograf z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy a z Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov. Moderuje Zita Senková.

Rusové přepsali vlastní dějiny. Od září studenti středních škol obdrží nové učebnice dějepisu, ve kterých se dočtou například o speciální vojenské operaci na Ukrajině. Ruská státní média zveřejnila ukázky několika stránek.

„Celou tuto aktivitu měl na starosti Vladimir Medinskij, který dlouhou dobu sloužil jako Putinův ministr kultury a později byl z této pozice povýšen do pozice Putinova poradce pro oblast kultury,“ vysvětlil okolnosti vzniku nové učebnice politický geograf Michael Romancov. Poradce v tomto případě podle Romancova neznamená nižší kompetence. Ve skutečnosti je blíže vůdci,“ doplnil. Medinskij je podle Romancova autorem výroku, že rozpadem Sovětského svazu ztratilo Rusko historickou suverenitu. 

Kulturní suverenita v učebnicích

„Dneska jsou v Rusku všichni posedlí termínem suverenita. Putin tvrdí, že Rusko patří mezi málo skutečně suverénních zemí,“ připomněl souvislosti. Suverenita podle Romancova v ruském chápání znamená budu si dělat, co chci a nebudu brát ohled vůbec na nikoho. „Medinskij tento termín překlápí do své sféry a mluví o kulturní suverenitě,“ komentoval v pořadu Jak to vidí... 

Rusové podle Romancova nezavírají oči před událostmi jako byl hladomor na Ukrajině nebo Stalinské čistky. „Oni nepopírají, že by se to stalo, ale interpretují to nově tak, že to všechno přispívalo k upevnění státu a k zvýšení státní moci,“ zmínil na Dvojce a dodal, že když si čtenář srovná zdroje, dá se učebnice považovat za průšvih. „Když člověk zná pozadí a pak se koukne na úryvky z učebnice, které byly zveřejněny, tak to nemůže překvapit.“

Vděční Češi a socha Koněva

Nová učebnice zmiňuje Česko například v souvislosti se sochou maršála Ivana Koněva. Prezentuje ji slovy: „V Praze byl zničen památník maršálu Koněvovi, který postavili po válce vděční Češi. Právě Koněv dal rozkaz neostřelovat Prahu těžkým dělostřelectvem. Pražská vláda vyjádřila svou vděčnost takto.“

Na úryvku je podle Romancova zajímavé, jak Rusové operují s vděkem. „To je jedna z věcí, která trápí ruské elity. Vděk je v jejich očích respekt. To znamená, když je prokazována Rusku a všemu, na co si Rusko ukáže, tak jste vděční a to je v pořádku. V Rusku má být člověk vděčný a jste tedy jejich kamarád,“ vysvětlil Romancov. „A pak je tam ještě jedna monumentální pitomost o vděčných Pražanech po válce. Ten slavný pomník byl vztyčen v roce 1980, to je i na sovětské poměry už poměrně dost po válce, kterou měl údajně ten pomník oslavovat,“ uzavírá Romancov. 

Spustit audio

Související