Pražská šestka představí svoje skladby v podání Concept Art Orchestra

27. únor 2014

Šest mladých jazzových skladatelů a plně autorská tvorba pro big band – to je The Prague Six. Dlouhodobější projekt má premiéru v sobotu 1. března.

Bigbandtronics: Vychází oslnivé spojení big bandu s elektronikou

Ed Partyka diriguje Concept Art Orchestra při natáčení projektu Bigbandtronics – Prague Edition

Jazzový big band a soudobou taneční elektroniku spojil americký dirigent Ed Partyka na novém albu Bigbandtronics – Prague Edition. Ve spolupráci s hráči mladé české jazzové generace navazuje na podobně ambiciózní spojení JOČRu a Blue Effectu v 70. letech (Nová syntéza).

Prague Six je celoroční projekt, zaměřený na současný přístup k jazzovému orchestru. Sdružuje výrazné osobnosti mladé generace, tedy hudbu Štěpánky Balcarové, Martina Brunnera, Jana JJ Jiruchy, Víta Křišťana, Luboše Soukupa a Tomáše Sýkory. Ti svou tvorbu pro bigband představí jednak v premiéře tuto sobotu, v průběhu roku pak na dalších třech koncertech.

Kompozice provede bigband Concept Art Orchestra, který založil americký skladatel a dirigent Ed Partyka v roce 2010 pro své tehdejší česko-slovensko-polské studenty na hudební akademii v polských Katovicích. Orchestr nyní působí v Praze, vydal dvě alba a členy jsou přední čeští jazzoví hudebníci převážně třicátnické generace. Vedoucí orchestru je osmadvacetiletá trumpetistka Štěpánka Balcarová.

Podle Balcarové slibuje „Pražská šestka“ především vykreslení různých odstínů tvorby mladých skladatelů.

Rozhovor měsíce: Štěpánka Balcarová a Kryštof Marek – Speciální bigbandové vydání

Štěpánka Balcarová a Kryštof Marek

Tématem červencového Rozhovoru měsíce na ČRo Jazz bude zdánlivě jednoduchá otázka: Jak v Česku vést, resp. udržet při životě jazzový bigband? Odpovídat na ni budou dva jazzoví dirigenti a aranžéři, Štěpánka Balcarová a Kryštof Marek. Rozhovor měsíce vysíláme v pátek 3. července od 14:00 na ČRo Jazz.

„Co skladatel, to jiný rukopis, jiná barva a jiná nálada. Třeba Tomáš Sýkora studuje klasickou hudbu na HAMU, čímž se od ostatních jazzových muzikantů liší; dále je tu např. nádherná balada od Vítka Křišťana.“

„Jejich hudbu samozřejmě znám zatím jen z partitur, protože byla vytvořena speciálně pro nadcházející premiérový večer. Jedna z mých podmínek byla, aby se autoři účastnili zkoušek a řekli si, jak mají jejich skladby znít,“ říká Štěpánka Balcarová.

Koncert se koná v sobotu 1. března 2014 ve 20:00 v pražském karlínském Studiu A Českého rozhlasu. Vstup je zdarma.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?