Prosinec 1989: Přijíždí Baťa. Triumfální návrat slavného výrobce bot

13. prosinec 2019

V prosinci roku 1989 přicestoval do Československa Tomáš Baťa. Hned z Prahy zamířil do Zlína. Vlastně do Gottwaldova. Nebo do Zlína?

Hlavními postavami dokudramatu jsou kromě Václava Havla také Rob McRae, tehdejší chargé d'affaire kanadského velvyslanectví v Praze, Jiří Sedláček, blízký spolupracovník Tomáše Bati, a Albert Antonín Černý, disident a člen Občanského fóra v Gottwaldově, který se právě přejmenovává na Zlín.

Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský. V režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík, účinkovali Petr Panzenberger, Marek Cisovský, Tomáš Jirman, Stanislav Šárský, Ondřej Brett, Robert Finta, Olga Kaštická-Zimermannová a Norbert Lichý. V ostravském studiu Českého rozhlasu natočila Tvůrčí skupina Dokument.

Jaký byl triumfální návrat Tomáše Bati mladšího a jaký byl reálný přínos návratu firmy Baťa do Československa a posléze Česka po listopadu 1989? S historikem Vitězslavem Sommerem o Baťově Zlíně mluvil Dan Mrázek.

autoři: Jan Sedmidubský , Hynek Pekárek , Daniel Mrázek , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.