Soutěž kapel Jazzfruit spuštěna, rozhodne se na hladině Vltavy

13. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Festival Mladí ladí jazz

I letos mají jazzmeni šanci zazářit a posluchači užít si nevšední zážitek díky soutěži Jazzfruit. Díky originálnímu řešení finálového koncertu proběhne i obtížným covidovým podmínkám navzdory.

Festivalová iniciativa Mladí ladí jazz už podvanácté vyhlásila mezinárodní soutěž Jazzfruit. Filosofie akce přitom zůstává stejná. Přihlásit se může jakýkoliv hudebník, kapela či projekt jazzového zaměření, v nejširším možném smyslu této žánrové škatulky, s muzikanty do 35 let věku včetně. Jediné další podmínky jsou, že nesmí mít na kontě komerčně distribuované album a soutěž je již uzavřena pro vítěze předchozích ročníků.

„Oproti jiným soutěžím je Jazzfruit jedinečný především ve volnosti, kterou kapelám a projektům dáváme – není nutné do soutěže přijít ani s interpretací konkrétní skladby či konkrétních stylů, nestanovujeme ani požadavky na nástrojové složení nebo nutnost předvést výhradně vlastní tvorbu, byť ta je přínosem. Nestanovujeme hranice, ve vnímání jazzu je naopak chceme bořit,“ říká za organizátory festivalu Jan Gregar.

Mezi předchozí vítěze Jazzfruit patří mimo jiné Silva Šírová Sextet, italský pianista Nicola Guida, slovenský Ľubomír Gašpar Cimbal Project nebo Igor Ochepovsky. Jako ceny si „odnesli“ například frekvence pro nahrání alba ve studiu Svárov, koncerty v Jazz Docku a pařížských klubech nebo v případě loňského ročníku možnost natočení profesionálních videomateriálů.

 Rozhodne se na hladině Vltavy

Co je ve hře letos? Vedle česko-francouzského miniturné a uměleckého pobytu v Českém centru v Paříži, voucherů od prodejce hudebních nástrojů a propagace v médiích představuje zajímavou cenu už samotná účast ve finále.

Poslední kolo soutěže totiž proběhne 30. května v Praze na palubě lodi, zakotvené na hladině Vltavy. Fanoušci budou moci sledovat koncerty z Karlova mostu či z náplavky, ale také online prostřednictvím profesionálního přenosu. O vítězi rozhodne jak odborná porota, tak samotní diváci.

Nyní to nejdůležitější. Uzávěrka přihlášek je 16. května. Z přihlášených interpretů porotci vyberou tři kapely, které nastoupí přímo na palubu finálové lodi.

Přihlašovací formulář spolu s podrobnými pravidly soutěže Jazzfruit najdou zájemci v patřičné sekci webu Mladí ladí jazz.

Spustit audio