TokDat hraje „post-ironic jazz“, na desce 2000 zaujmou humorem a hravostí

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy skupina TokDat

Členové skupiny TokDat nezapřou smysl pro recesi, humor, ironii a nadsázku, která proniká do jejich hudby a videí. Na nové desce 2000, která by se dala označit i za minimalistickou, se pouštějí do komplikovaných hudebních struktur narušovaných spontánními výkřiky a ruchy. 

Ty někdy při natáčení vznikly zcela nezáměrně. „Ladění piana trvalo přes čtyři hodiny, a i tak se při stisknutí klapky e2 se ozývá jakési lupnutí, mikrofon v kopáku byl nedopatřením nastaven tak, že při každém úderu jemně zavadil o blánu, čímž buben získal naprosto unikátní nádech slapové baskytary,“ vypráví kytarista Tomáš Mika.

„Dále se ukázalo, že na zakázku stavěná kytara po zapojení do komba lehce probíjí a dodává tak celé desce teplo podprahového elektrického šumu. Já tyhle věci ale vnímám jako bonus, přispívá to ke zvukové unikátnosti desky.“ 

Hudba na desce 2000 je minimalistická a výrazně zaměřená na rytmickou stránku, ale nikoliv přehnaně repetitivní, struktury a rytmy se rapidně a nápaditě obměňují a prolínají, občas hudba výrazně vygraduje a to i pomocí „vokálních projevů zvířecího charakteru“ a disonantních souher. Hudebníci se místy snaží napodobovat elektronickou hudbu akustickými hudebními prostředky, ve všech skladbách je ale patrná hudební nadsázka a hravost, nikoliv počítačová odlidštěnost. 

Pianista Martin Konvička vymyslel pro tvorbu TokDatu úplně nový žánrový termín post-ironic jazz“, druhým dechem ale dodává, že v zápasu o autentické vyjádření v jazzové hudbě u něj TokDat představuje oázu, ve které se cítí doma a za kterou se dokáže sebevědomě a neironicky postavit. 

TokDat

Všechny skladby na desce 2000 složil kytarista Tomáš Mika, který přiznává, že je zapisuje rovnou do počítače v programu Sibelius a všechny skladby jsou do detailu prokomponované, pro improvizaci ani sóla při natáčení příliš místa nezbylo. 

Samotného ho překvapilo, že posluchači nalézají v hudbě TokDatu také vlivy progresivního rocku. „Je to zvláštní, prog-rock jsem nikdy neposlouchal, ani bych ho neuvedl jako žádný významný vliv,“ diví se. 

Poslechněte si celý rozhovor se členy kapely i ukázku z desky v záznamu pořadu Jazzové novinky! 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.