Tři vítězné kompozice skladatelské soutěže pro jazzový big band. Poslechněte si záznam premiéry v podání Concept Art Orchestra

14. prosinec 2017
Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera 2017 (2. ročník) – Concept Art Orchestra

Druhý ročník Skladatelské soutěže Karla Krautgartnera o nejlepší kompozice pro jazzový big band vyvrcholil 27. listopadu, kdy na veřejném koncertě v karlínském Studiu A Českého rozhlasu uvedl Concept Art Orchestra v premiéře mj. tři vítězné skladby. Záznam večera si můžete poslechnout na ČRo Vltava 14. prosince od 21.00.

Z patnácti zaslaných kompozic mezinárodní porota ve složení Michael Abene, Matúš Jakabčic, Kryštof Marek, Luboš Soukup a Štěpánka Balcarová vybrala tři rovnocenné vítěze – Lucii Páchovou (Big Band), Radima Hanouska (It Could Happen) a Bharatu Rajnoška (Redemption).

Concept Art Orchestra a Graz Composers Orchestra: Streamujte koncert sloučeného mezinárodního big bandu

Ed Partyka, Concept Art Orchestra a Graz Composers Orchestra

Poslechněte si záznam vystoupení jazzového tělesa, které vzniklo spojením českého Concept Art Orchestra a rakouského Graz Composers Orchestra. ČRo Vltava ho zaznamenal 22. října 2017 v pražském klubu Jazz Dock. Diriguje Edward Partyka.

Právě tato díla orchestr během tří dnů nazkoušel. Čestné ocenění pak získali Zdeněk Borecký (Bach WasDJENTleman) a Robert Štolba (Daydream).

„Letos jsme obdrželi o pět skladeb méně než loni. Podobně jako v minulém roce se žánrově dost odlišovaly – některé byly v duchu tradičního swingu, jiné více groovové a nechyběly ani zvukové experimenty nebo volná improvizace,“ popisuje rozmanitost skladeb vedoucí big bandu Štěpánka Balcarová.

„Porotci se v názorech často různili, nicméně vítězné skladby měly téměř identický počet hlasů. Proto jsme se rozhodli neudělat mezi prvními třemi místy žádný rozdíl.“

Ani pro Matúše Jakabčice, kytaristu a především zkušeného bigbandového skladatele a aranžéra, nebylo hodnocení zaslaných skladeb jednoduché.

Dan Bárta a Concept Art Orchestra: Poslouchejte nové vánoční skladby v podání předních českých jazzmanů

03768967.png

Big band Concept Art Orchestra v čele se Štěpánkou Balcarovou vystoupil minulé pondělí ve vyprodané pražské La Fabrice. Koncert s unikátním vánočním programem, který v roli hostů obohatili Dan Bárta, Alfred Strejček, Marta Kloučková a Štěpán Janoušek, zaznamenal ČRo Vltava a vy si ho můžete poslechnout 24. 12. 2016 mezi 17.15 a 18.30 nebo streamovat v tomto článku.

„Kvůli různorodosti stylů bylo pro mě trochu těžší zvolit pořadí na prvních místech, nicméně některé kompozice měly zjevné řemeslné nedostatky, jiné byly profesionální a velmi nápadité. Nakonec u mě zvítězily ty, ke kterým jsem neměl téměř žádné výhrady jak z hlediska zpracování, tak estetiky.“

Součástí koncertu bylo také uvedení dvojdílné skladby Neony samotného Karla Krautgartnera, české jazzové ikony a někdejšího kapelníka Tanečního orchestru Československého rozhlasu (a později Jazzového orchestru Československého rozhlasu), po kterém soutěž nese jméno.

Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera 2017 (2. ročník) – Lucie Páchová, Michael Abene, Štěpánka Balcarová, Radim Hanousek a Bharata Rajnošek

„Podařilo se nám v archivu Českého rozhlasu dohledat originální partituru od Karla Krautgartnera a také mírně odlišnou verzi od Kamila Hály. Z těchto dvou verzí jsme připravili party pro hráče a následně skladbu nazkoušeli,“ vysvětluje Balcarová.

„Je to skladba v duchu tzv. třetího proudu. Chytře humorná kompozice, s krásnými swingovými melodiemi a s nezvyklým sólem houslí ve druhé části.“ Na ty s orchestrem hostoval Marko Ferenc.

Umělečtěji laděných Krautgartnerových děl, tedy ne těch určených primárně k tanci, se bohužel moc nedochovalo. „Hodně partitur bylo zničeno nebo ztraceno. I tak snad ale ještě něco dalšího objevíme a další rok opět uvedeme. Rádi bychom z provádění Krautgartnerových děl udělali tradici.“

autor:ČRo Vltava