V inscenaci Seismic opravdu bojuju o život, přiznává herečka a tanečnice Halka Jeřábek Třešňáková

8. leden 2024

Tanečnice, performerka, herečka Halka Jeřábek Třešňáková se nikdy nestydí, pokud jde o fyzično, co jí naopak vadí, je se odhalovat psychicky. „Nedávno jsem hrála v Králi Šumavy – mám postavu matky hlavního představitele – a byly tam psychické věci, kterými jsem musela procházet, a je tam stud. Tam se bojím, tedy když jde o duševní vyjádření pláče, vzteku a další emoce. Znám to technicky i fyzicky – ostatně to učím studenty, ale třeba se slzou v oku mám trable,“ přiznává.

Čtěte také

„Když učím studenty FAMU a dřív DAMU, tak vycházíme z neutrality a procházíme všech těch deset stupňů emoce smutku, to zkoušíme čistě fyzicky. Tedy jak to vypadá, když jde člověk směrem jakoby dolů, jak se mění tělo, když je smutné a někde kolem desítky už vlastně ani není schopné pohybu. Je to naprosté zastavení, ale stejně jako v emoci radosti,“ popisuje.

„A já jdu po té fyzičnosti daleko, ale nakonec mi stejně museli foukat mentol do očí, abych slzu uronila. Protože nejsem schopná to sama ze sebe vymáčknout,“ přiznává.

Jde o život

Tanečnice si v inscenaci Seismic, propojující tanec a fyzické divadlo, sáhla na své fyzické dno. Spolu se třemi dalšími performery je vržena do vysoce nestabilního prostředí několika plošin, které postrádají pevné ukotvení v prostoru, takže se při sebemenším pohybu vychylují z rovnováhy, naklánějí a třesou se, dokonce i rozpadají.

Čtěte také

„Byla jsem z toho představení nadšená, protože jsem o generaci starší než kolegové,“ komentuje.

„Máme z něj také dobré recenze, protože tím, jak je mi 50 let, tak já jediná nemůžu dělat nic navíc a opravdu se na té platformě hlavně snažím udržet,“ popisuje.

„Takže sklouzávám, v okamžiku, když kluci skočí na jednu stranu, já na druhé vylétnu do vzduchu. A celou dobu, to je nějakých 50 minut, bojuji o život. Takže tam nemůžu dělat žádný balet, ale má to i vtip, protože to vnímají i diváci,“ uzavírá.

Mluvit bude i o tom, že když jde se svým tělem až na dřeň, teprve potom k ní přichází pocity libosti. V Hovorech je řeč i o nové inscenaci How is the Weather? nebo o tom, proč si nedávno začala znovu psát deník. Ptá se Naděžda Hávová.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.