Vinyl Session: O českém jazzu zase trochu jinak

16. březen 2022

Aktuální díl Vinyl Session byl opět – jak jinak – speciální, zaměřili jsme se totiž na známé i méně známé nahrávky českého jazzu 70. a 80. let. Gramofony tentokrát roztáčel Mr. Ultrafino a pořad si zde můžete poslechnout ze záznamu.

V aktuálním vydání došlo sice na řadu zajímavých dlouhohrajících desek, ale také některá zapomenutá EP. Ultrafino přiznal, že rád sbírá EP desky řady Mini Jazz Club, a tak není divu, že na lecjaké kousky z této edice došlo. Například na „art-jazzové“ Combo FH Daniela Fikejze, SHQ Karla Velebného, nebo legendární Jazz Fragment. Rovněž z EP jsme si pouštěli zpěvačky – konkrétně Marthu Elefteriadu  (s Jazz Q) a Janu Koubkovou. Nicméně když přejdeme k LP, nebyla také nouze o raritní nahrávky. Nemohl chybět TOČR, Laco Deczi nebo legendární soul-jazzová kapela Šest strýců na záznamu z Reduty.

Řada těchto nahrávek nyní vychází v reedicích nebo kompilacích (např. polský GAD Records, španělský Vampisoul) a tak leccos objevujeme jaksi oklikou nebo v novém kontextu. Tak tomu je i v případě alba Letiště zpěváka Karla Černocha – které bylo zastoupeno na jedné z kompilací Vampisoulu a patří i k oblíbeným jazz-funkovým vložkám vybraných pražských DJs. Právě na ně došlo v závěru pořadu.

Vinyl Session je novinka ve vysílání ČRo Jazz. V tomto hodinovém bloku vysíláme hudbu výhradně živě, a to přímo z vinylových desek v našem studiu. Pořad naladíte každé 2. a 4. pondělí v měsíci, a to vždy od 14:00. 

Jiří Holubec alias Mr. Ultrafino stává za gramofony už sedmnáctým rokem a po celou dobu se snaží skládat své DJ sety z co nejširší palety žánrů. Stejně eklektický přístup zvolil i při vybírání desek pro tento díl Vinyl Session.

V následujících dílech Vinyl Session budou hudbu vybírat i další DJs na pomezí jazzu: DJ Jeffology, nebo DJ Mikuláš.

V

Spustit audio

Související