Vinyl Session zamířil za železnou oponu

4. únor 2025

Nejnovější díl pořadu Vinyl Session se zaměřil na fascinující, ale často přehlíženou jazzovou scénu Sovětského svazu a východní Evropy 60. a 70. let. Gramofony tentokrát roztáčel DJ a bubeník Adam Urban, který provedl posluchače světem jazzových inovací navzdory ideologickým omezením.

V pořadu zazněly skladby Josefa Weinsteina & Leningrad Jazz Orchestra, Leonida Garina, Alexeje Kozlova či Quartetu „Jazz Focus-65“, kteří dokazovali, že jazz si našel cestu i za železnou oponu. Výběr skladeb jako Exprompt, Suite nebo unikátní jazzová úprava Yesterday v podání Milcho Levieva reflektoval pestrost a hudební invenci tehdejších interpretů.

Vedle sovětské scény se pořad věnoval i československému a polskému jazzu. Zazněly skladby Ladislava Gerhardta, Junior Tria a legend jako Michal Urbaniak či Zbigniew Namysłowski, jejichž nahrávky z 60. a 70. let jsou dodnes považovány za milníky východoevropského jazzu.

Celý set DJ Adama Urbana ukázal, že i přes cenzuru a státní kontrolu byla jazzová hudba v tomto regionu plná svobody, experimentu a neuvěřitelné energie. Poslechněte si záznam a připomeňte si skvosty, které si zaslouží být znovu objeveny!

autor: Adam Urban
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.