Výherní los se stal důvodem prokletí

Park U Plzeňské brány v Rokycanech je rozhodně zajímavé místo. Kdysi tady býval městský hřbitov a dodnes jsou zde vystaveny některé náhrobky významných rokycanských občanů. Stojí tady také starobylý kostel z počátku 17. století. K místu se navíc váže nejedna pověst…

Jednou z těchto legend je i ta o výherním losu a kletbě: „Roku 1889 sem byl pohřben bohatý rokycanský obchodník Jan van der Aue. Pověst říká, že předtím, než zemřel, byl proklet místním občanem Havlíčkem. Ten si koupil za své poslední peníze los a doufal, že něco vyhraje. Bohužel se tak nestalo. Jako splátku svého úvěru u obchodníka mu tento los i tak věnoval, “ uvedla vedoucí Státního okresního archivu Rokycany Hana Hrachová.

Později se však ukázalo, že tenhle los byl přeci jen výherní. Zjistil to samozřejmě i Havlíček, který po obchodníkovi požadoval alespoň část vyhraných peněz. Ten ale los zapřel, a tak jej Havlíček proklel. Havlíček krátce nato zemřel a poměrně brzy po něm i Jan van der Aue. Tím ale příběh nekončí…

Jak to bylo dál se dozvíte v přiložené reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.