Začíná Bohemia Jazz Fest, láká na gypsy jazz i poctu Chetu Bakerovi

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy trumpetista Paolo Fresu

V nových lokacích a v komornějších podmínkách letos proběhne festival Bohemia Jazz Fest. Jeho hlavní tvář, kytarista Rudy Linka, program představil v pořadu Jazzové novinky, který si můžete poslechnout ze záznamu.

Organizátoři letos lákají na přední jazzové kytaristy. „Těším se na Biréli Lagrena, který reprezentuje gypsy-jazzovou kulturu, je to zástupce velkého muzikantského rodu. Je až nechutně technicky nadaný a kromě kytary skvěle ovládá basu, je jeden z mála, který na ni hraje jako Jaco Pastorius, s nímž ostatně hrál,“ láká Rudy Linka. Lagrene zahraje v Liberci a v Praze s místní rytmikou (Jiří Slavíček, Taras Voloshchuk)

K dalším zastoupeným kytaristům patří švédský hráč Ulf Wakenius, který hrál s Oscarem Petersonem nebo Rayem Brownem. Wakenius zahraje coby host slovenského AMC Tria, s nímž natočil dvě alba. Vystoupí spolu v Domažlicích, Plzni a v Brně.

Linka dále vyzdvihuje saxofonisty Wolfganga Puschniga (Brno) a Viktora Tótha (Liberec). Z českých hudebníků se na festival vrátí Pavel Hrubý, který zahraje s pianistou Erichem Ciompou (Liberec a Plzeň), chystají se i dva sólové koncerty Lenky Dusilové, nebo vystoupení projektu pianisty Marka Novotného v Brně.

Na festivalu poprvé zahraje italský trumpetista Paolo Fresu, který v Česku vystupuje velmi zřídka. Na brněnském Dominikánském náměstí představí program vycházející z divadelního představení „Tempo di Chet - La versione di Chet Baker“, což je pocta Chetu Bakerovi.

trumpetista Paolo Fresu

V záznamu rozhovoru s Rudy Linkou můžete slyšet podrobnosti o jeho právě vydané knize „Na cestě domů… vždycky“, která obsahuje příběhy z jeho muzikantského života. V ní se věnuje například svým kytarovým mentorům a vzorům (Abercrombie, Hall, Scofield) nebo historkám z Mekky jazzu, New Yorku. Z dalších novinek Linka v pořadu prozradil vydání živého alba jeho tria, které by mělo být v prodeji na podzim.

Také Bohemia Jazz Fest se letos musel přizpůsobit aktuálním podmínkám. S ohledem na obtíže s cestováním se zaměřil pouze na evropské umělce a také se bude konat na jiných místech, než obvykle: hlavně z důvodu, aby organizátoři byli schopni dodržet epidemiologická opatření.

„Například v Praze jsme ze přesunuli do nádherných prostor Vrtbovské zahrady na Malé straně,“ říká Linka. Vstup bude možný jen s negativním testem na covid-19, resp. očkováním.

Bohemia Jazz Fest 2021

Liberec (15. 7., Náměstí Dr. Ed. Beneše)

18:00   Pavel Hrubý Duo: Tribute To Jazz Giants (CZ)         

19:00   LENKA DUSILOVÁ (CZ)     

20:30   BIRÉLI LAGRÈNE TRIO (FR/CZ)

Praha (16. 7., Vrtbovská zahrada)

19:00   VIKTOR TÓTH (HUN) A SOFIA LABR0POULOU (GR) DUO      

20:00   OSA soutěž    

20:30   BIRÉLI LAGRÈNE TRIO (FR/CZ)

Domažlice (18. 7., Zahrada pod chodským hradem)

19:00   ELENA SONENSHINE & JOCOSEJAZZ (CZ)         

20:30   ULF WAKENIUS (SWE) AMC TRIO (SK)

Plzeň (19. 7., Nádvoří Nové scény divadla J. K. Tyla)

18:00   Pavel Hrubý Duo: Tribute To Jazz Giants (CZ)         

19:00   LENKA DUSILOVÁ (CZ)     

20:30   ULF WAKENIUS (SWE) AMC TRIO (SK)

Brno (26. 7., Dominikánské náměstí)

19:00   WOLFGANG PUSCHNIG QUARTET FULSOME X (AT)   

20:30   PAOLO FRESU TRIO (IT)

Brno (27. 7., Dominikánské náměstí)

19:00   Marek Novotný Crossover Quartet (CZ)       

20:30   ELECTRIC SHEPHERD (POL)

Spustit audio

Související