Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky

Zapomenutí židovští autoři: Postholocaustová generace

Z koncentračních táborů se Židů vrátilo mizivé množství. Zmizeli lidé, mizejí i jejich stopy ve městech a vesnicích, připomíná Ivona Kasalická. Zanikají ghetta, ruší se synagogy. Majetky židovských rodin propadají, domy často přecházejí pod obce nebo pod jiné majitele. Často tak už nelze vypátrat, kde která rodina žila.

Přežil, na rozdíl od svých bratří a otce, například Ota Pavel. Dále kolínský rabín Richard Feder, který přišel za holocaustu o celou rodinu, do Kolína se vrací a dál tam nese vzpomínku na své blízké a pomáhá židovské komunitě. Zmíněn je například i pozdější disident Petr Lampl nebo spisovatel Jiří Weil.

Poslední kapitola, zvaná Postholocaustová generace, zmiňuje jen jednu autorku, Irenu Douskovou. „Ta kapitola je spíš symbolická, abychom dali najevo, že židovští autoři mezi námi stále jsou a tvoří. Jejich rodiny prošly velkými traumaty a musely se s nimi vyrovnat, a museli se s nimi vyrovnat i právě současní židovští autoři, protože tvoří část jejich identity,“ upřesňuje spoluautorka knihy Kateřina Voborská.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.