Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky

Zapomenutí židovští autoři: Města a vesnice na své rodáky příliš nevzpomínají

Odpovědná redaktorka knihy Ivona Kasalická spolu s fotografkou Monikou Žitníkovou projely víc než 30 míst, odkud autoři zmínění v knize pocházeli. A snažily se najít rodné domy a další případné pozůstatky života židovské komunity v dané obci či městu. Úkol to nebyl snadný. „Ota Pavel má štěstí, je na něj vzpomínáno. Tady v Buštěhradě místní spolek založil jeho muzeum, povedlo se přejmenovat školu. Má tu i ulici a je tu rodný dům otce a prarodičů,“ popisuje Ivona Kasalická.

Jiní autoři tolik štěstí neměli. Pamětní desku má Jiří Orten v Kutné Hoře, Otakar Fischer v Kolíně nebo František Gellner v Mladé Boleslavi. U většiny ostatních autorů ale připomínky v místech jejich rodiště či pobytu chybějí. „O to víc si vážím toho, že spisovatelka a jedno z Wintonových dětí paní Gissingová dostala od Čelákovic čestné občanství,“ říká Ivona Kasalická, která doufá, že i ostatní města či obce se nechají inspirovat a pořídí svým slavným rodákům alespoň pamětní desku.

Výraznou památkou na židovskou komunitu najdou zájemci v Mořině u Karlštejna, odkud pocházel lékař, cestovatel a mecenáš Jakob Eduard Polak. „Synagogu zde sice přestavěli na sokolovnu, je tu ale překrásný židovský hřbitov z roku 1735. Jsou zde pohřbeni i rodiče Jakoba Polaka,“ uzavírá spoluautor knihy David Venclík.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.