Zorba že ja Buddha: Smutek přetavit v radost

9. listopad 2021

V listopadovém Rozhovoru měsíce jsme se zaměřili na nové album alternativně jazzové formace Zorba že ja Buddha. Desku Organ Chaos přišli do studia ČRo Jazz představit hned tři členové: Zpěvačka Ashley Sarah Abrman, baskytarista Ondřej Hauser a bubeník Marek Urbánek. Poslouchejte rozhovor ze záznamu.

Formace Zorba že ja Buddha funguje na scéně už přes pět let a vznikla z iniciativy zpěvačky Ashley Sarah Abrman (The High Corporation, Carpet Cabinet) a baskytaristy Ondřeje Hausera (Prago Union Live Band, David Kraus Band, Project Ochepovsky). Ve své tvorbě kombinují velké spektrum žánrů od jazzu, přes soul, hip-hop, až po elektroniku. Mohou za to především rozmanité zájmy a aktivity všech členů. S novou deskou Organ Chaos působí jako ansámbl ještě odvážněji a celkové rozmanitosti desky pomáhá i plejáda zajímavých hostů.

„Jsem primárně rád, že se nám podařilo album dokončit a vydat, protože to stálo mnoho času a úsilí. Podílelo se na tom hodně lidí a je tam obtisknuta část každého z nás. Hlavní rozdíl byl v tom, že oproti předchozímu albu jsem spolupracoval s celou kapelou,“ říká na úvod Ondřej Hauser, kterého doplnila Ashley a nastínila, jak dlouho některé skladby kapela dolaďovala: „Jsou tam jak čtyři nebo pět let staré skladby, tak i úplně čerstvé songy, které jsme dokončovali až během nahrávání.“

Kapela nemá díky širokému spektru přátel a známých nouzi o zajímavé hosty. Například ve skladbě Tendencies Replacing Memories hostuje kytarista Igor Ochepovsky. „Je to kámoš a kromě toho jsme spolu chodili na jazzovou harmonii do školy,“ říká Ashley, kterou doplnil Ondra: „Já se s ním znám už taky dost dlouho. Hraju v jeho Ochepovsky Project na basu, takže oslovitho byla naprosto přirozená věc. Líbí se nám navzájem, co děláme, takže se vzájemně podporujeme.“

V této skladbě vynikají i dechové nástroje a bubeník Marek Urbánek mohl při této příležitost zmínit i velký úspěch kapelníka: „Rozhodně si zaslouží nějakou pozornost Miroslav Hloucal, který napsal všechny aranžmá dechů. Doplňují ho ještě Petr Kalfus, Pavel Zlámal a Jan Jirucha. V takovém složení dechovou sekci nevídáme nikde. Za to může Ondra Hauser, který k té velice propojené trojici přidal i Pavla Zlámala,“ říká Urbánek, v jehož případě by výčet projektů, ve kterých je zapojený, zabral opravdu hodně prostoru.

Psaní jako terapie

Během rozhovoru jsme také upřesnili životní cestu zpěvačky Ashley, která má rodiče Slováky, ale narodila se v americkém Houstonu: „Moje rodinné kořeny jsou ze strany obou rodičů křesťanské. V osmdesátých letech se odstěhovali do Ameriky. Přes léto a přes zimu jsme ale začali postupně jezdit pravidelně zpátky na Slovensko, kde pracovali s mladými lidmi. Fungovali jsme jako misionářská rodina, na což jsem byla zvyklá už z USA, kde jsme neustále jezdili po kostelech. I dnes do USA občas jezdím.“

Miroslav Hloucal, Petr Kalfus, Ashley Abrman

Hudba, kterou začala studovat v patnácti, má úzce spojenou se spiritualitou, ale skládání vlastní tvorby má pro ni i terapeutický efekt. „Já mám tendenci psát pouze melancholickou hudbu. Píšu absolutní depky, ale potom do toho přijdou další lidi a celé se to překope. (smích) V psaní mě moc inspiruje Alice Coltrane nebo klasická hudba,“ říká Ashley a dodává pozadí skladby Half A Hole:

 „Text pro skladbu jsem dopisovala ve studiu, i když základ mám v hlavě už asi rok a půl. Zcela upřímně řeší bipolaritu. V životě jsem zažila vícero období, kdy jsem pociťovala bipolaritu ve vztahu k různým věcem a lidem. Existovala tenká linie mezi láskou a nenávistí. Došlo mi, že to není v pohodě. Pomocí skládání a psaní zpracovávám nevyřešené věci. Musí to jít ven, abych našla odpovědi na ty otázky.“

Terapeutický efekt má hudba i pro baskytaristu Ondřeje Hausera: „Text ve skladbě LIDI se věnuje nenaplněné lásce nebo smutku, který je spojený s láskou a bez kterého to nejde. Moc se mi líbí, že jsme tam zakomponovali myšlenku, že tu smutnou energii můžeme transformovat. To, že je možné z toho smutku udělat radost. Energie je pouze jedna a vše ostatní je naše perspektiva.“

Na závěr jsme probrali budoucí plány kapely, včetně plánovaného křtu: „Na podzim budeme určitě nahrávat live session videa, ale jinak další koncerty neplánujeme, protože uskutečnit koncert je náročné jak pro pořadatele, tak pro nás, obzvlášť v těchto časech. Křest plánujeme orientačně v březnu.“

autor: Daniel Sywala
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.