Ztracený fanouškovský film o Jacu Pastoriovi nalezen na půdě

27. červenec 2021

Francouzští fanoušci svůj film nazvali The Lost Tapes Documentary a přestože jde o zdánlivě „amatérskou“ práci, je odvedena nejen s láskou, ale i kvalitně a hlavně důkladně. Vedle archivních koncertních záběrů obsahuje původní rozhovory s Joe Zawinulem či Marcusem Millerem.

Vážně docela dobrodružný příběh. Za dokumentárním filmem o legendárním průkopníkovi hry na bezpražcovou baskytaru nestojí žádné produkční firmy a profesionální filmaři, vše opravdu vzniklo z nadšení tří francouzských fandů. Takhle vznik celého projektu popisují autoři Nico, Chris a François:

„Všechno začalo v roce 2006, když jsme se my tři fanoušci Jaca Pastoria rozhodli ve vlastní produkci vytvořit film k uctění památky tohoto mimořádného hudebníka. Sledovali jsme muzikanty, kteří přijížděli do Francie, snažili se k nim dostat a pravda, trochu nervózně, s nimi natočit o Jacovi interview.“

Před kamerou nadšených amatérů nakonec vypovídala řádka skutečných osobností: Marcus Miller, Joe Zawinul, Peter Eskrine, Dave Carpenter a Paco Seri. Protože samotní tři fandové nevlastnili profesionální vybavení, spoléhali na dobrou vůli firem, které jim ho zapůjčovaly. Slibně rozběhnutá práce ovšem byla přerušena v roce 2008, když se veškeré natočené materiály ztratily při stěhování jedné z těchto firem.

Tím mohl celý sen smutně skončit. Naštěstí letos Nico objevil při prohrabávání věcí na půdě zaprášený hard disc, a na něm – zálohu veškerých ztracených záběrů. „Náš projekt jsme restartovali a dovedli do konce,“ uvádějí autoři hrdě.

Fanouškovský film přitom neznamená, že by šlo o snímek pirátský. „Ke všem archivním a koncertním záběrům, které jsme shromáždili, jsme si zajistili souhlas s použitím,“ vysvětluje trojice nadšenců a dodává: „Rádi bychom zdůraznili, že jsme film vytvořili bez jakéhokoliv finančního rozpočtu, všichni pracovali zdarma jako dobrovolníci, jen z lásky k muzice. A film také nebude žádným způsobem a na žádné platformě jakkoliv monetizován. Naším jediným cílem bylo sdílet obdiv k panu Pastoriovi.“

Což pochopitelně znamená, že film může oficiálně a zdarma zhlédnout kdokoliv. Netřeba ho tudíž příliš popisovat, udělejte si na třiasedmdesátiminutový snímek a skutečnou „labour of love“ vlastní názor. Jen vypíchněme, že autoři mimo jiné velmi zasvěceně vybírali hudební ukázky, kterými „prostřihují“ a ilustrují vyprávění Jacových spoluhráčů a kolegů. A abychom navnadili, ocitujme kousek prvního z rozhovorů:

„Poprvé jsem Jaca potkal… muselo to být v roce 1975. Měli jsme koncert v Miami a ten kluk ke mně přišel, brejlil na mě přes ohromný čočky, povídal, jak se mu líbí naše muzika a tak dál a tak dál, a pak najednou prohlásil: ‚Mimochodem, já se jmenuji John Francis Anthony Pastorius III a jsem nejlepší basista na světě‘,“ zahájí vyprávění příběhu Joe Zawinul. Všichni víme, jak to dopadlo. O pouhý rok později přijal Zawinul sebevědomého basistu do sestavy Weather Report.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.