Avishai Cohen přijíždí do Prahy s novým albem

23. květen 2022

Zdejším publikem milovaný izraelský basista, zpěvák a skladatel se vrátí do Česka s repertoárem čerstvé desky Shifting Sands. Koncert Avishai Cohen Tria proběhne 2. června v pražském Divadle Hybernia, na podzim se ale chystá také do Brna.

Avishai Cohen navštěvuje zemi svého dědečka z otcovy strany často a rád, rozhodně to však neznamená, že by publiku zevšedněl. Naopak, jak sám poznamenal v jednom rozhovoru, „lidí chodí čím dál víc“. Neuvěřitelně tvůrčí a pilný hudebník dokáže totiž pokaždé nabídnout něco jiného, vždy však lákavého, svěžího a kvalitního. Ať už střídá obsazení od komorních sestav po koncerty se symfonickým orchestrem, nebo představuje nové kompozice.

„Každý muzikant je jiný a je skvělé pracovat s různými lidmi. Rád měním spoluhráče, protože je dobře stále se trochu posouvat a objevovat další hudební světy,“ vysvětlil Avishai Cohen dynamiku svých sestav.

Tentokrát přijede Cohen opět s triem, kde na postu pianisty setrvává brilantní ázerbájdžánský hráč Elchin Shirinov. Inspirativní spolupráce, poprvé zaznamenaná na minulém albu Arvoles (2019), ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti.

Ovšem na postu bicích se setkáme s relativně novou posilou, izraelskou bubenicí (a v jiných sestavách také zpěvačkou a skladatelkou) Roni Kaspi, absolventkou Berklee School Of Music.

Avishai Cohen Trio

I ta už se sice v Česku objevila, předloni na střeše Lucerny a v rámci JazzFestBrno. Mohla ovšem zahrát jen pro „covidovými opatřeními“ omezené množství publika.

Současné turné probíhá ve znamení alba Shifting Sands, jež právě vychází. Cohen uvedenou desku na podzim představí také v Brně: 2. září zahraje s triem v rámci zahájení festivalu Štetl Fest.

 

autor: Petr Vidomus
Spustit audio