Český rozhlas Jazz Fest přiveze strhující jazzová tria

21. září 2022

Pestrost a originalitu jazzových trií představí festival Českého rozhlasu Jazz, který už tradičně vzniká ve spolupráci s pražským klubem Jazz Dock. Akce proběhne 17. listopadu a v průběhu večera zahrají špičková americká i evropská uskupení.

Devátý ročník přichází po dvouleté covidové pauze. „Tentokrát jsme se zaměřili na formát jazzového tria: v žádném případě ale nepůjde o jeho tradiční podobu, každá z kapel je velice neortodoxní,“ říká Petr Vidomus, dramaturg Českého rozhlasu Jazz. „Je tu crossover smyčcové trio, rytmicky komplexní pianové trio a vrcholné newyorské trio s rockovou příměsí,“ dodává.

Vstupenky na akci je možné zakoupit na webu klubu Jazz Dock.

Hlavním lákadlem večera je nepochybně britsko-izraelsko-americké uskupení Trio Grande 2.0 „Oproti své eponymní desce z roku 2020 přijede do Prahy obměněná sestava, s americkým bubeníkem a současně basistou Natem Woodem,“ vysvětluje Vidomus. Zvuk kapely nezaměnitelně formují saxofonista Will Vinson a kytarista Gilad Hekselman. „Můžeme čekat, že Trio Grande 2.0 přivezou prvotřídní kytarovou fúzi a taky nové kompozice z právě připravovaného alba.“

Britsko-švédské trio Enemy je projektem pianisty Kita Downese. Ačkoli skladby jsou plné rytmických a dynamických proměn, neztrácejí tah, energii a strhující intenzitu. Může za to rytmika, která nejenže hardbopově či jazzrockově uhání, ale také evokuje lámané elektronické beaty. „Kit Downes doposud vydal tři sólová alba u německého labelu ECM a v Praze představí zejména letošní novinku Vermilion. Kapela ale ráda překvapuje, takže nahrávka určitě není klíčem k jejich pražskému vystoupení,“ říká dramaturg festivalu.

Českou scénu na jednodenním festivalu zastoupí striktně smyčcové S.V.A. Trio. Formace v neobvyklém složení housle-cello-viola vytváří ryze autorskou tvorbu na pomezí žánrů, která, jak tvrdí, reflektuje život uvnitř velkoměsta. „Trio ve složení Alexej Aslamas, Vladan Malinjak a Šimon Marek odehrají především skladby z nového alba Urban Fusions, zajímavostí je také využití live electronics,“ přibližuje Vidomus.

Český rozhlas Jazz Fest 2022

Klub Jazz Dock, Praha, 17. listopadu od 19:00

Trio Grande 2.0 (UK/IL/US)
Enemy (UK/SWE)
S.V.A. Trio (CZ)

autor: ČRo Jazz

Související