Cotatcha Orchestra vzdá hold jazzovým legendám

21. květen 2023

Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5. června v brněnském prostoru Cabaret Des Péchés. Součástí programu bude také uvedení Ebony Concerto Igora Stravinského, které bylo napsáno pro big band Woodyho Hermana.

Brněnský big band Cotatcha Orchestra, jehož album Bigbandová elektronika zvolili redaktoři Českého rozhlasu Jazz nejlepší jazzovou nahrávkou roku 2020 a byl i nominován na Cenu Anděl, se právě pro Ebony Concerto rozroste o kytaru, lesní roh, sólový klarinet a harfu. Dirigovat bude Pavel Šnajdr z Brno Contemporary Orchestra. Sólový klarinet bude hrát Lukáš Daňhel.

Jeden z nejslavnějších skladatelů 20. století, Igor Stravinskij, se ve své tvorbě inspiroval mnoha žánry od folkloru po jazz. Roku 1939 odešel do Ameriky. Právě jazz a osobnost Woodyho Hermana jej roku 1945 ovlivnil při psaní Ebony Concerto pro klarinet a jazzový band. Herman zpočátku nadšený nebyl, partitura se mu zdála neproveditelná, první provedení proběhlo 25. března 1946 v Carnegie Hall.

„Mám rád hudbu s přesahy do různých žánrů a propojování hudebníků z různých světů. To je případ Ebony Concerto, které Stravinskij napsal pro big band Woodyho Hermana. Nicméně jedná se vlastně o skladbu klasické hudby 20. Století, jen s víceméně jazzovým obsazením. Ebony Concerto je navíc na tuzemských pódiích uváděno jen velmi zřídka, návštěvníci se mohou těšit na ojedinělý zážitek,“ říká kapelník Jiří Kotača.

Večer představí i další skladby spojené s osobností Thada Jonese a Woodyho Hermana. Sólových partů Jonese se ujme jeden z nejetablovanějších nizozemských trumpetistů Jan van Duikeren, který má na svém kontě spolupráci Candy Dulfer, Dr. Johnem, Joem Bonamassou, Lionelem Richiem a mnoha dalšími. Duikeren se do České republiky vrací po sedmi letech. Roku 2016 vystoupil spolu s New Rotterdam Jazz Orchestra na festivalu Jazz Goes to Town.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

Související