Dee Dee Bridgewater v Olomouci? To není vtip
Tuzemský Bohemia Jazz Fest ohlásil první novinky ze svého programu. Mimo jiné se letos v létě rozšíří do Olomouce.
Jazzový festival spojený zejména se jménem kytaristy Rudy Linky se letos koná po sedmé. „Přípravy jsou v plném proudu a návštěvníci se mají na co těšit,“ píše přípravný tým na webu festivalu. Už nyní jsou také známa první jména z programu.
Zpěvačka Dee Dee Bridgewater, která je v poslední době v Česku častým hostem, vystoupí na Bohemia Jazz Festu 17. července. Koncert se uskuteční v Olomouci na Dolním náměstí – v tomto městě se přitom putovní festival objeví vůbec poprvé.
V rámci letního evropského turné na BJF zavítá basista Dave Holland, který již v minulosti na festivalu vystupoval. Tentokrát zahraje v Plzni (13. července) se svým novým elektrickým kvartetem. V projektu s názvem „Prism“ s ním hrají kytarista Kevin Eubanks, bubeník Eric Harland a Craig Taborn (piano, Fender Rhodes).
Relativně častým hostem je v Česku i další oznámená hvězda – „zpívající basista“ Richard Bona. Ten zahraje v kapele s kytaristou Mikem Sternem, bubeníkem Dave Wecklem a saxofonistou Bobem Franceschinim. Datum a místo vystoupení zatím není známo.
Na BJF pravidelně vystupují také čeští umělci – letos to bude jistě kapela trumpetisty Miroslava Hloucala, která zvítězila v přidružené česko-německé soutěži Jazz Prix. Vstup na všechny koncerty je volný.
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.