Grzegorz Karnas nabídne vokální workshop
Špičkový jazzový vokalista a „enfant terrible“ polské hudební scény nabídne v rámci projektu Hlasohled víkendovou dílnu (26.-27.9.) na téma Vokální improvizace: hudební svoboda projevu.
Grzegorz Karnas spojuje pěvecký talent se zdravou hudební drzostí, chvílemi úplně ignoruje tradiční formu jazzové skladby i takzvané „správné zpívání“, aby vzápětí s velikou lehkostí a krásou sklouzl zpět do čisté intonace a mistrné jazzové improvizace. Napětí mezi těmito dvěma prolínajícími se polohami spolu s jeho přirozeným charismatem dělají z jeho koncertu fascinující dobrodružství.
Karnasův věhlas přesáhl hranice Polska. Postupně se zabydluje na světových pódiích, učí mimo jiné i zpěv, práci s hlasem a techniky dýchání pro zpěváky, kteří chtějí rozšířit škálu svých hudebních vyjadřovacích možností.
Dílna s Grzegorzem Karnasem se koná v rámci projektu Hlasohled, v sobotu 26.9. a v neděli 27.9. ve studiu Itaka, Korunní 35, Praha 2. Vítaní jsou zpívající všech úrovní, nezáleží na míře zkušenosti.
Během víkendu se skupina bude věnovat skládání takzvaných „kruhových písní“, práci s rytmem a polyrytmickými motivy. Živý improvizační sbor na sebe vrství jednotlivé rytmické figury a je schopen vytvořit „perkusivní efekt“. Na tuto směs rytmů se poté přidávají melodie, které se během zpívání mění a sbor následuje signály toho, kdo sbor vede.
Prostor bude věnován také několika jen zdánlivě samozřejmým aspektům - dechu, artikulaci a tvorbě přirozené barvy hlasu, tak aby si zpěv zachoval to co je zásadní - možnost sdělovat emoce.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka