Jazz Dock láká na jazz čtyř kontinentů

27. leden 2022

Cyklus koncertů umělců ze čtyř světadílů odstartoval v pražském klubu Jazz Dock svůj nový ročník 19. ledna vyprodaným koncertem Omera Kleina. Během následujících měsíců do klubu zavítají například americký jazzový pianista Emmet Cohen, mexický bubeník Antonio Sanchez, američtí kytaristé Scott Henderson a Roosevelt Collier nebo legendární fusion formace Yellowjackets.

Žánrově patří Jazz Čtyř Kontinentů mezi nejpestřejší hudební přehlídky. V průběhu letošního roku bude znít Jazz Dockem moderní jazz, world music, folk, blues i electro-jungle.

Již během února se můžeme těšit na izraelského pianistu a skladatele Eyala Lovetta, který je jedním z nejúspěšnějších jazzových umělců současnosti. V roce 2017 převzal od Jazzy Berlin cenu Artist of the Year a v roce 2018 získal první cenu mezinárodního festivalu Jazz Wings ve Varšavě. Jedinečná schopnost vyprávět příběhy je charakteristickým rysem Lovettovy hudby, která vyniká okouzlujícím a mistrovským provedením.

O měsíc později zahraje další pianista Emmet Cohen. Spolupracoval s mnoha významnými hudebníky v New Yorku (Ron Carter, Benny Golson, Jimmy Cobb, George Coleman, Kurt Elling) a byl také mnoho let rezidentním Hammond B-3 varhaníkem v harlemském klubu Smoke. V posledních dvou letech na sebe upozornil veleúspěšnými streamovanými koncerty se svým triem a hosty nazvané „Live From Emmet's Place“.

Závěr března už bude patřit mexickému bubeníkovi Antonio Sanchezovi, který se řadí mezi absolutní světovou jazzovou špičku. Spolupracuje s osobnostmi, jako jsou Pet Metheny, Chick Corea, Joshua Redman, Chris Potter, Avishai Cohen nebo Dee Dee Bridgewater. Celkem čtyřikrát získal cenu Grammy a je uznáván nejen jako fenomenální bubeník, ale také jako skladatel. Nahrál např. hudbu k filmu Birdman režiséra Alejandra Gonzalese Iñarrity. V Jazz Docku vystoupí s kapelou, ve které se představí mimo jiné progresivní japonský klávesista BigYuki.

Během jara dorazí ještě dva američtí kytaristé Scott Henderson a Roosevelt Collier. Prvně jmenovaný zformoval již v roce 1984 svůj vlastní projekt Tribal Tech s basistou Gary Willisem, se kterým vydali mnoho vysoko ceněných alb. V roce 1991 byl jmenován nejlepším světovým jazzovým kytaristou časopisem Guitar World. Trochu jiný nástroj ovládá jeho americký kolega Roosevelt Collier. Řadí se mezi nejlepší hráče na pedal steel guitar a ve své hudbě vychází z tradic blues, duchovní gospelové hudby, soulu i funku a na jeho hře je také znát zřetelný otisk umění Jimiho Hendrixe.

Pestrý program bude pokračovat i v dalších měsících. Čeká nás významná chilská saxofonistka Melissa Aldana, izraelský kontrabasista Adam Ben Ezra nebo americká kapela Yellowjackets patřící dnes již k legendám světového jazzu a fusion. Chybět nemůže ani stálice Jazz Docku – slavný jungle bubeník Jojo Mayer se svou tradiční kapelou Nerve.

Jazz čtyř kontinentů: výběr z programu


Eyal Lovett Trio (IL/DK/DE) - 15. 2. / 20.00
The Sound Pack (POL) - 19. 2. / 20.00
Tomáš Liška & Invisible World (CZ/SRB/TUR) - 9. 3. / 20.00
The Ocelots (IRL) - 12. 3. / 19.00
Emmet Cohen Trio (USA) - 15. 3. / 20.00
Ondřej Štveráček Space Project ft. David Hodek (CZ/SK) - 18. 3. / 22.00
Udi Shlomo (IL/NO/NL/CZ) - 20. 3. / 20.00
Antonio Sanchez "Bad Hombre" (MEX) - 24. 3. / 20.00
Scott Henderson Trio (USA) - 30. 3. / 20.00
Roosevelt Collier Band (USA) - 20. 4. / 21.00
Melissa Aldana Quartet (CHL/USA) - 23. 4. / 21.00
Adam Ben Ezra (IL) - 3. 5. / 21.00
Yellowjackets (USA) - 8. 5. / 21.00
Jojo Mayer & Nerve (CH/USA) - 25. 5. / 21.00

 

autor: Petr Vidomus
Spustit audio