Jazz Nejtek Selection láká na „pravý sklepní jazzový underground“

16. říjen 2021

V pražském Paláci Akropolis se chystá festival vydavatelství Ma Records i koncert francouzských nadžánrových avantgardistů CHROMB! O plánech a zákulisí koncertní série Jazz Nejtek Selection, která tyto akce zastřešuje, mluví ten nejpovolanější, muzikant a dramaturg Michal Nejtek.

Jak vlastně koncertní řada Jazz Nejtek Selection vznikla? Nabízel jsi ji, nebo šlo o zadání?

Nový šéf Paláce Akropolis Petr Boháč mě oslovil s tím, že má v plánu předělat bar na bar jazzový a že by byl rád, pokud bych se postaral o dramaturgii. Domluvili jsme se a v září 2020 odstartovala série Jazz Nejtek Selection. Po dvou koncertech bohužel zasáhl covid, ale teď už doufám vše poběží, jak má.

Když pomineme praktickou stránku, tedy kdo je zrovna dostupný, jaká jsou tvoje dramaturgická kritéria, „filozofie“ série? Jde opravdu o vyloženě osobní gusto, nebo zveš také interprety, o jejichž přínosu jsi přesvědčen, i když se zrovna ubírají směrem, který třeba tvému vkusu úplně neodpovídá?

Jde skutečně z devadesáti procent o moje osobní gusto. Jediným dalším kritériem je, aby šlo o zajímavou komorní hudbu, která nějakým způsobem reaguje na kvas na současné scéně, mám na mysli třeba okruh kapel a muzikantů kolem jazzových kateder HAMU a JAMU, a ideálně přináší něco nového a původního. Nemusí jít pochopitelně vždy primárně jen o „jazz“.

Koncertní řada má i zahraniční hosty. Co především tě zaujalo na francouzských CHROMB!?

Kromě toho, že jde o skvělou hudbu, a ještě lepší, než na deskách jsou CHROMB! naživo, je inspirativní, že jsou součástí lyonské alternativní scény kolem vydavatelství Dur et Doux. Jakéhosi společenství, které skrze personálně propojené kapely generuje nesmírně zajímavou hudbu. A je jedno, jestli to někdy zní jako Magma, jindy jako math rock nebo něco jiného. Celé to má obrovský náboj. Je slyšet a cítit, že ti lidé do toho dávají všechno a nežehrají na nepříznivé okolnosti nebo nedostatek zájmu a financí.

Na Ma Festu, jehož pražská část proběhne 18. října také pod „hlavičkou“ Jazz Nejtek Selection“, vystoupíš i ty sám s projektem Nejtek-Klápště-Wróblewski-Chalupa. Lze popsat, co mají posluchači čekat?

Hrajeme převážně kompozice Michala Wróblewského, který je spiritem agens toho kvasu, o kterém jsem mluvil. A jak to zní? Místy třeba jako současná artificiální hudba s podivnou rockovou rytmikou, místy úplně jinak. Každá z kapel, které ten večer vystoupí, je specifická, ale každá zapadá do konceptu vydavatelství Ma Records. A jsem moc rád, že Michal Wróblewski s Vojtou Drnkem ten festival - i vydavatelství - vymysleli.

Podařilo či podaří se nahradit všechny pandemií odsunuté koncerty?

Koncerty českých kapel v jazzovém baru jsme víceméně nahradili. Koncert Petera Evanse na velké scéně se bohužel přesunout nepodařilo.

Má koncertní série zatím neomezené trvání? Jaký je výhled do budoucna, jaké plánuješ další koncerty Jazz Nejtek Selection?

Trvání série prozatím neomezujeme. Na podzim ještě vystoupí namátkou Ploy, Michal Rataj s Oskarem Törökem, MCH Trio, TokDat nebo Jungle Debris. Jaro teprve chystáme. Doufám, že si naše produkce najde stálé publikum. Takové, které má rádo jazz v komorním, sympatickém prostředí s přirozeným kontaktním zvukem. A s atmosférou pravého jazzového sklepního undergroundu.

Z podzimního programu Jazz Nejtek Selection

18. 10. od 21:00, Divadelní Jazz Bar Paláce Akropolis - Ma Fest: Ranjevš & Óbasz (Jakub Švejnar a Štefan Szabó), Nejtek-Klápště-Wróblewski-Chalupa, TokDat, Jungle Debris.

22. 10. od 19:30, Velký sál Paláce Akropolis – CHROMB!, MUFF

25. 10. od 21:00, Divadelní Jazz Bar Paláce Akropolis – MCH Trio

1. 11. od 21:00, Divadelní Jazz Bar Paláce Akropolis – Ploy

22. 11. od 21:00, Divadelní Jazz Bar Paláce Akropolis – Treetop

29. 11. od 21:00, Divadelní Jazz Bar Paláce Akropolis – Michal Rataj & Oskar Török

Pozn.: Moravská edice Ma Festu proběhne v brněnském klubu Ponava 20. října, vystoupí E Converso, Ranjnevš & Szabó a Jungle Debris.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...