Jazzfest Brno přiveze několik držitelů Grammy

7. listopad 2023

Letošní ročník festivalu Jazzfest Brno sice ještě není u konce, pořadatelé už ale představili program ročníku 2024. Festival nabídne eklektický výběr ze současné jazzové scény, mezi pozvanými nechybí Béla Fleck, Samara Joy, Takuya Kuroda nebo Chris Botti.

„Příští rok chceme ukázat pestrost v jazzu. Tedy, co všechno je možné řadit pod deštník jménem jazz,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka a dodává: „Shodou okolností přivezeme více trumpetistů, ale dramaturgický záměr v tom není. A také dva čerstvé držitele Grammy Bélu Flecka a Samaru Joy.“

JazzFestBrno 2024 zahájí 31. ledna jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini. Pochází z národa Zulu, který rodí válečníky, kteří hudbu považují za svoji motivaci. „Je pro něj charakteristické hráčské mistrovství, ale i duchovní návaznost na jihoafrickou historii. Hluboké ukotvení v tradicích své země, ale i široký rozhled po všech jazzových končinách,“ přibližuje hudebníka Spilka. 

Členové Snarky Puppy

15. února na dvojkoncertě představí projekt My Bluesgrass Heart banjista Béla Fleck. „Při své premiéře na prknech JazzFestu Brno se vrátí ke svým bluegrassovým kořenům a vystoupí s all-star sestavou, v níž září i obdivovaná mandolinistka Sierra Hull,“ dodává Spilka.

O dva dny později, 17. února, přijde svátek pro fanoušky proslulých Snarky Puppy. V české premiéře přijedou do Brna basista a kapelník této formace Bill Laurance a její dlouholetý člen klavírista Michael League. Představí vlastní plně akustický projekt.

Americký trumpetista Keyon Harrold se do povědomí široké veřejnosti zapsal jako hudebník, který nahrál dokonale jako Miles Davis závěrečný part v životopisném filmu Miles Ahead. „Harroldovi se podařilo etablovat mezi smetánkou studiových i doprovodných muzikantů a spolupracoval s dlouhou řadou globálních hudebních hvězd,“ líčí Spilka. V Brně představí Keyon Harrold 13. března materiál ze svých dvou sólových desek.

Festivalový večer 21. března nabídne divákům dvojkoncert: newyorská saxofonistka Lakecia Benjamin dokáže kořeny moderního jazzu spojit s aktuálními postupy a výsledek přetavit v něco originálního a navíc veskrze současného. V druhé části ukáže v New Yorku usazený japonský trumpetista Takuya Kuroda, proč je země vycházejícího slunce označována jako jazzová velmoc. „Díky multikulturnímu a žánrově neohraničenému prostředí New Yorku vyvinul Kuroda svůj osobitý hudební styl, mix funku, post-bopu, fusion a hip hopu. Později jej doplnil experimentálnějším způsobem,“ přibližuje Vilém Spilka.

 Vokální objev

„Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil prestižní časopis Downbeat první album all-stars projektu Trio Grande. A platí to i pro jeho koncerty, o čemž se přesvědčí návštěvníci 26. března. V Triu Grande se původně spojili kytarista Gilad Hekselman, saxofonista Will Vinson a bubeník Antonio Sánchez, kterého posléze nahradil Nate Wood. Není bez zajímavosti, že posledně jmenovaný v sestavě hraje současně na bicí i baskytaru.

V roce 2022 zpěvačka Samara Joy nadchla na koncertě v Tišnově pořádaném festivalem JazzFestBrno, o dva roky později 13. dubna se vrací jako jedna z jeho hlavních hvězd. „Kariéra mladé newyorské zpěvačky od té doby nabrala raketovou rychlost. S dvěma čerstvými cenami Grammy se vyšvihla v pouhých třiadvaceti mezi špičku jazzového zpěvu. Sama je interpretkou v tom nejklasičtějším slova smyslu, následovnicí Billie Holiday, Elly Fitzgerald nebo Sarah Vaughan,“ říká Spilka.

JazzFestBrno první poloviny roku 2024 završí 12. května Chris Botti, nejen Stingův dvorní trumpetista, ale i spoluhráč Paula Simona a mnohých dalších světových hvězd. Do Brna přiveze tento držitel Grammy vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu. Představí naživo komorní album Vol. 1, které vyšlo na prestižním jazzovém labelu Blue Note. 

Jazzfest Brno 2024


31. 1. 2024 / Cabaret des Péchés

Nduduzo Makhathini

 

15. 2. 2024 v 17:00 a 19:30 / Sono

Béla Fleck: My Bluegrass Heart

 

17. 2. 2024 / Besední dům

Bill Laurance & Michael League

 

13. 3. 2024 / Cabaret des Péchés

Keyon Harrold

 

21. 3. 2024 / CED

Lakecia Benjamin

Takuya Kuroda

 

26. 3. 2024 / Cabaret des Péchés

Trio Grande

 

13. 4. 2024 / Sono

Samara Joy

 

12. 5. 2024 / Janáčkovo divadlo

Chris Botti

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

Související