Kam za jazzem? Čtěte přehled top koncertů léta

2. červenec 2024

Okurková sezóna letos jazzu v Česku nehrozí. Připravili jsme pro vás přehled zásadních jazzových koncertů léta; na festivalech, ale i v klubech. Přejeme šťastné cesty za muzikou!

Viktoria Tolstoy

 1. 7. Královská zahrada na Pražském hradě
 2. 7. Nádvoří Nové scény DJKT, Plzeň

Švédská zpěvačka Louise Viktoria Kjellberg, jež ovšem rafinovaně zvolila umělecké jméno podle jednoho mnohem známějšího předka, je zárukou jak dobré zábavy, tak vkusného vokálního jazzu. Což na našich pódiích opakovaně potvrdila. Tentokrát vystoupí na dvou městských scénách v rámci Bohemia Jazz Festu.

Biréli Lagrène

 1. 7. Kytarový festival Mikulov

Francouzský gypsy-jazzový kytarista sebevědomě kráčí ve stopách legendy Djanga Reinhardta, ale neváhá ani s přesahy do fusion. Zahrál si i s takovými hvězdami jako Larry Coryell, Jaco Pastorius či Charlie Haden. Jako předskokana si ho kdysi vybrali i Al Di Meola, Paco de Lucia a John McLaughlin.

Delvon Lamarr Organ Trio

 1. 7. Nám. Čsl. armády, Hluboká nad Vltavou
 2. 7. Velké náměstí, Prachatice

Ještě jednou mrkněme na Bohemia Jazz Fest, ale na jiná místa. Lze předpokládat, že Delvonovo neodolatelně odvazové varhanní trio svými groovy přinese do Hluboké nad Vltavou a Prachatic notnou dávku vzruchu. Náměstí jižních Čech čeká euforická, pozitivní a hlavně roztančená odezva.

José James

 1. 7. a 18. 7. Colours Of Ostrava

Americký zpěvák, kytarista a písničkář José James vlastně v současnosti hraje už spíš pop s různými žánrovými přesahy, na čemž ovšem není nic špatného. A jazzových harmonií a rafinovanosti v jeho repertoáru zbývá dostatek. Navíc Jamesův ohebný, příjemný baryton se výborně poslouchá. V rámci Colours vystoupí James na komorní New York Stage dokonce dvakrát. Jeho set stylově začíná vždy přesně o půlnoci (do ČR se vrátí také na JazzfesT Brno v říjnu).

Butcher Brown

 1. 7. Jazz Dock, Praha

Americká skupina Butcher Brown synkreticky míchá vlastně podobná žánrová východiska jako José James, tedy hip hop, soul, funk a jazz. K tomu i s prvky bigbandového soundu (koncert ovšem odehraje v základním obsazení kvinteta). Výsledek je ovšem „divočejší“ a dravější.

Per „Bass Viking“ Mathisen Quartet feat. Nguyên Lê, Jan Gunnar Hoff, Gary Husband

 1. 7. Piaristické náměstí, České Budějovice

Norský basista Per Mathisen se stane jednou z hvězd Jihočeského jazzového festivalu. Na onu „hvězdnost“ ale nebude sám, přiveze skutečně „all star“ sestavu. Původem vietnamský kytarista Nguyên Lê je samozřejmě i sólistou s vlastní diskografií. Pianista Jan Gunnar Hoff platí nejen v Norsku za podobně váženou osobnost jako kapelník. A britský bubeník (a také virtuózní klávesista, jak je zrovna potřeba) Gary Husband je už vlastně nadžánrovou legendou.

Piotr Wojtasik Quintet ft. Anna Maria Jopek

 1. 7. Jazz ve městě, Frýdek-Místek

Fenomenální zpěvačka Anna Maria Jopek, se kterou neváhali točit desku ani Pat Metheny, Gonzalo Rubalcaba či Branford Marsalis, bezesporu patří k nejslavnějším jménům polského jazzu. Frýdecko-Místecký open-air ozdobí spolu s kapelou trumpetisty Piotra Wojtasika, což je spojení zcela logické. Vždyť Wojtasik natáčel s Annou už její druhé, průlomové album Szeptem (1998)

João Bosco

 1. 8. Sono Music Club, Brno

Skutečnou legendu, tentokrát v rámci latinskoamerické hudby, nabídne Brasil Fest Brno. Kytarista a zpěvák João Bosco je několikanásobný držitel Grammy. A jak píší pořadatelé, „jedinečnou kombinací samby a bossa novy s jazzem překvapuje svou vynalézavostí a originalitou, energická sóla a spousta rytmů naladí na tu správnou brazilskou vlnu.“

Vincent Peirani

8. 8. Jokers, Sono Music Club

10. 8. Les Égarés, První patro

11. 8. Vincent Peirani sólo, Uměleckoprůmyslové muzeum

Vincent Peirani se do moravské metropole vrací opakovaně. Ovšem tentokrát se stane rezidentním umělcem 9. ročníku festivalu Maraton hudby Brno. Posluchači si ho tudíž mohou užít hned třikrát jinak. V Sono Music Clubu zahraje v elektrickém, „málem jazzrockovém“ triu, které s ním tvoří izraelský bubeník Ziv Ravitz a italský kytarista Federico Casagrande. V klubu První patro vystoupí se zadumanějším world-jazzovým kvartetem Les Égarés. A nádávkem ještě ukáže v Uměleckoprůmyslovém muzeu, co vše lze vytáhnout z akordeonu v rámci sólového recitálu.

Nik Bärtsch

 1. 8. Dobrš

Festival Dobršská brána se každoročně soustředí na jeden nástroj. Na letošním 8. ročníku jím bude klavír. Švýcarský pianista Nik Bärtsch už na našich pódiích předvedl svoje různé projekty. Tentokrát se vrátí s kapelou Ronin. Její koncepci popsal jako „hledání extáze v repeticích rituální groove hudby“.

Spustit audio

Související