Libor Šmoldas & Zeurítia duo, 2011

4. duben 2012

Sobota 7. 4. 2012– Euro Jazz 20:00 – 21:15: Jazz Club – Záznam koncertu budovy Českého rozhlasu, Praha, 11. 6. 2011

V červnu loňského roku otevřel Český rozhlas v Praze své brány a uspořádal tradiční Den otevřených dveří. Vystoupilo na něm i komorní duo kytaristy Libora Šmoldase a zpěvačky Venduly Šmoldasové (alias Zeurítia). Záznam odvysíláme již tuto sobotu v 20:00.

Kytaristu Libora Šmoldase není třeba příliš obsáhle představovat – představuje nepřehlédnutelnou tvář známou např. z Organic Quartetu Ondřeje Pivce, ale i z vlastních kapel či příležitostných projektů. Zmiňovaný koncert se uskutečnil shodou okolností týden poté, co byla Šmoldasova skladba Brazilian Impressions oceněna druhým místem v evropské soutěži mladých skladatelů Gramodeska.

Šmoldasovou spolužačkou na VOŠ Jaroslava Ježka (a dnes i životní partnerkou) byla Vendula Šmoldasová, neboli Zeurítia. Poprvé se do pražských klubů dostala jako bluesová zpěvačka v kapele chicagského kytaristy René Trossmana. To jí umožnilo zapojit se do místní jazzové komunity, jejíž nejmenovaný leader, NajPonk, ji hodně podpořil a hlavně zásobil nepřeberným množstvím jazzových nahrávek.

02354163.jpeg

Se Šmoldasem v roce 2007 založila svoji bossa novovou kapelu, která nese název jejího pseudonymu Zeurítia a hraje většinou v obsazení zpěv, akustická kytara, basa a bicí. O rok později natočili své první album Zeurítia, které je složeno z brazilských písniček – především bossa novy, a hrají na ní taky známí hosté z Polska: Michał Tokaj a Michał Barański.

Podívejte se na klip k albu Zeurítia:

 

V ČRo ovšem Zeurítia vystoupila v obsazení, se kterým s bossa novou začínala: tedy v duu. Ve velmi komorním kruhu návštěvníků místnosti Euro Jazzu na Dni otevřených dveří zpívala jak v angličtině, tak v portugalštině, na kterou má podle svých slov velmi dobrou odezvu:

Brazilská portugalština je zpěvná a uchu příjemná. Téměř po každém koncertě za mnou lidé chodí a ptají se, co je to za nádherný jazyk, že ho ještě nikdy neslyšeli. Osobně si myslím, že je velká škoda, že nám dnešní popmusic diktuje poslouchat písně téměř výhradně v angličtině. Mně se v portugalštině zpívá mnohem lépe. Proti angličtině samozřejmě nic nemám, výborně se ke zpívání hodí, ale není přece zdaleka jediná. Je fakt, že většina posluchačů portugalštině nerozumí, to ale vůbec nevadí. K tomu, abyste měli požitek z dobré hudby nemusíte rozumět textu. Stačí porozumět hudbě,“ řekla Zeurítia v roce 2008 v rozhovoru pro časopis Harmonie.

V repertoáru koncertu byla nejen bossa nova (zejména Antonio Carlos Jobim), ale i známé jazzové standardy jako Darn That Dream, Blue Room, Bye Bye Blackbird, či Boblicity. Sobotní Jazz Club na Euro Jazzu v každém případě slibuje příjemný komorní zážitek, který byste si ani tentokrát neměli nechat ujít.

02597778_0.jpeg

Libor Šmoldas & Zeurítia duo, 2011Libor Šmoldas kytaraZeurítiazpěv

Jazz Club je série koncertních záznamů, vysílaných každou sobotu od 20:00 na Euro Jazzu. Koncertní záznamy pocházejí buď z archivu Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), archivu Českého rozhlasu, nebo jde o záznamy již vydané na komerčně dostupných nosičích.

autor: Petr Vidomus
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.