Mark Guiliana’s Beat Music – poslechněte si unikátní záznam koncertu z ČRo Jazz Festu

2. listopad 2019

V sobotním pořadu Jazz Club na ČRo Jazz si připomeneme koncert bubeníka Marka Guiliany s kapelou Beat Music, který jsme zaznamenali v klubu Jazz Dock v roce 2015. Vysokoenergetické spojení jazzových improvizací s elektronikou si můžete užít v sobotu 2. listopadu od 20:00 na stanici ČRo Jazz!

Mark Guiliana bezesporu patří k nejvšestrannějším bubeníkům (nejen) jazzové současnosti, stejně dobře hraje akustický jazz, reggae, pop, rock… A také k nejslavnějším, jeho hvězda pořádně stoupla s podílem na Černé hvězdě (albu Davida Bowieho na rozloučenou Blackstar). I bez tohoto průniku do světa vrcholné a zároveň svrchovaně kvalitní populární hudby je ovšem soupiska Markových spoluprací impozantní: basista Avishai Cohen, Donny McCaslin, Dhafer Youssef, Lionel Loueke, Matisyahu, Gretchen Parlato či Brad Mehldau, se kterým vytvořil elektronické duo Mehliana.

Současnou sólovou tvorbu dělí Guiliana, zjednodušeně řečeno, mezi dva hlavní projekty. Akustický Mark Guiliana Jazz Quartet s pianistou Shai Maestrem a elektronický Beat Music. Jak posluchači stanice ČRo Jazz dobře vědí, nejde o elektroniku „prostou“. Beat Music dokáží využívat elektronické zvuky, samply a smyčky skutečně invenčně, ohýbat je podle nálady a dávat „strojům“ lidský aspekt.

Podívejte se na videoukázku z koncertu v Jazz Docku: 

Ševelení digitálně generovaných zvuků v úvodu improvizace Brian tak klidně může evokovat zvuky přírodní. Nebo třeba, s trochou humoru a nadsázky, přátelský rozhovor počítačových pamětí. Působí pak naprosto přirozeně, když se skladba přehoupne z ambientních ploch tu k soundu pianového tria, onde k fusion s vůdčí rolí elektrického piana.

Hra samotného Marka Guiliany je neuvěřitelně „plastická“. V jeho pojetí nejsou swingující rytmus, polyrytmický propletenec a rovný taneční tep protipóly. Navíc se dokáže podělit o pozornost, dává dostatek prostoru sidemenům. Přestože řada pasáží, například ta nazvaná Public Interest, stojí a padá s interesantním „zlomeným“ rytmem, hudba Beat Music není zaměřená jen na groove. Proto dokáže zaujmout jak příznivce, prožívající tanečnost hudby na místě vzniku doslova tělem, tak pro posluchače u domácích hi-fi.

Intuitivní souhru bubeníka s basistou Chrisem Morrisseym, který vystupuje i v akustickém Mark Guliana Jazz Quartet, asi není třeba vyzdvihovat. Stejně jako naprosto zvládnutou nadžánrovost Jasona Lindnera (též Claudia Acuña, oba Avishaiové Cohenové, Donny McCaslin a samozřejmě David Bowie, podílel se i na prvním EP Markova projektu Beat Music z roku 2013), k jehož oblíbené muzice patří podle vlastních slov vše od bebopu a latiny přes fusion a world music až po „dětskou lásku“ heavy metal.

03601300.jpeg

Přínosné jsou vlastně i časté záměrné změny sestavy projektu Beat Music, podtrhující jedinečnost hudby rodící se přímo na pódiu. Ze sestavy, která vydala v roce 2014 snímek The Los Angeles Improvisations, přijel do Prahy jen „majitel“ značky. V současném obsazení, které chystá americké koncerty na květen, oproti Praze chybí Chris Morrissey. Zato se rozrostla na kvinteto účastí zpěváka Jeffa Taylora (objevil se i na Gulianově albu A Form Of Truth, 2012) a baskytaristy Jonathana Marona. I proto je záznam vstoupení z ČRo Jazz Festu unikátní. Věříme, že si ho nenecháte utéct.

Mark Guiliana’s Beat Music – záznam v klubu Jazz Dock

Mark Guiliana – bicí nástrojeChris Morrissey – baskytaraJason Lindner – syntezátory, klavír, elektrické piano, minimoogSteve Wall - elektronika

autor: Tomáš S. Polívka
Spustit audio

Více z pořadu