Murakamimu se náš koncert líbil, i díky tomu vydáváme v Japonsku, říká Emil Viklický
V Rozhovoru měsíce na ČRo Jazz byl tentokrát hostem pianista a skladatel Emil Viklický. Podělil se o informace o svých dvou nových albech, která vyšla v zahraničí. První z nich, Moravian Rhapsody, vyšlo v Japonsku. Druhé, nazvané Songs, vyšlo v Londýně a spojuje Viklického hudbu s anglickými texty zpěvačky Imogen Ryall.
Emil Viklický v druhé polovině letošního října vydal dvě nová alba, každé v jiné zemi. Album Moravian Rhapsody vyšlo 23. října v Tokiu a album Songs o necelý týden později v Londýně. „To už se mi asi nikdy nepodaří, aby mi během jednoho týdne vyšlo jedno album v Japonsku a jedno v Anglii,“ říká host na začátku rozhovoru.
Murakami v publiku
Album Moravian Rhapsody vyšlo u japonského vydavatelství Venus Records, které už v roce 2018 vydalo společnou nahrávku Emila Viklického a Miroslava Vitouše z festivalu JazzFest Brno pod názvem Moravian Romance. Novou nahrávku pianista natočil v triu s kontrabasistou Petrem Dvorským a bubeníkem Jiřím Stivínem jr. Společně hráli v Tokiu a na jejich koncert přišli šéf Venus Records a spolu s ním spisovatel Haruki Murakami. „Zdálo se, že se jim ten koncert líbí. A hned na místě nám pan vydavatel řekl, že by chtěl, abychom to natočili,“ vzpomíná Viklický na nový začátek spolupráce.
V souvislosti se svým novým „japonským“ albem si pianista pochvaluje zvuk nahrávky. „Mix, o který se postaral japonský producent, je opravdu senzační. Nevím, jak to dělá, ale asi má k dispozici několik techniků nebo zvukových mistrů. Jsem s tím velice spokojen,“ uzavírá.
V rozhovoru je dále řeč o japonském publiku a jeho zvláštním vkusu. S ním prý souvisí i to, že Japonsko je jednou z posledních zemí, kde se výrazně prodávají CD nosiče s hudbou. „Je to skutečně jedna z posledních zemí, kde se ještě cédéčka prodávají. Japonci ovládají trh v Hongkongu, Singapuru, Jižní Koreji a všude tam se díky nim desky ještě nějakým způsobem prodávají,“ vysvětluje.
Česko-britská spolupráce
Druhé nové album Emila Viklického se jmenuje Songs a český pianista na něm spolupracuje s britskou zpěvačkou Imogen Ryall. Jde tedy o písňové album, ke kterému bylo třeba přistupovat jiným způsobem než k předchozí instrumentální nahrávce. „Spolupráce začala tak, že mi Imogen v době epidemie covidu zavolala a řekla mi, že by na některé mé písně ráda napsala texty. Jako první mi poslala text na jednu moravskou baladu. Byl krásný, ale samozřejmě jiný než originál. Je to nový anglický text, nejde o překlad,“ vysvětluje Viklický, jakým způsobem jeho hudební partnerka pracovala.
Album Songs vyšlo už v roce 2023, ale jeho rozšířená verze na CD, připravovaná ve spolupráci s britským vydavatelstvím, se opozdila. Imogen Ryall měla totiž v roce 2023 velký úspěch s albem Imogen Ryall sings the Charles Mingus/Joni Mitchell Songbook, vydaným u Rubicon Records. Nahrávka byla zařazena mezi 50 nejlepších desek roku a zpěvačka byla v Anglii nominována také na parlamentní cenu. Z toho důvodu vyšlo album Songs s Emilem Viklickým na CD až v říjnu 2024. Vedle zpěvačky Imogen Ryall a pianisty Emila Viklického na albu účinkují saxofonista Julian Nicholas, kontrabasista Petr Dvorský a bubeník Eric Ford.
Související
-
Jak to slyší Emil Viklický? Premiéra nového pořadu na ČRo Jazz
Hektické období po své pětašedesátce završil pianista Emil Viklický vydáním nového alba Together Again. A přišel také do prvního dílu pořadu Tak to slyším já.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka