Druhé album Point of Few vychází, čekejte rozsáhlý guest list
Kapela Point of Few se nebojí propojení jazzu s inteligentním popem a elektronikou. Po úspěšném debutu s Jasonem Lindnerem přichází jejich druhé album Peripheral People. O výběru hostů, personálních změnách nebo natáčení videoklipů v industriálních kulisách jsme se bavili s kytaristou Radimem Přidalem.
Výraznou část desky ovlivnil britský producent Eddie Stevens.
Celý rozhovor si můžete pustit ze záznamu, ale pro účely článku kapela poskytla doplňující obsah. Jedno z témat, na které se během rozhovoru nedostalo, byl třeba obal alba: „Spolupráci s Honzou Adamusem jsem měl v hlavě už dlouho a hrozně se mi líbí jeho tvorba. Ve své tvorbě krásně propojuje analogový a digitální svět. Pro náš cover se rozhodl udělat 3D scany našich hlav, které převedl do linií a vytvořil z nich takové sousoší, které pak nechal fixem nakreslit CNC stroj, který naprogramoval,“ říká Přidal a upřesňuje: „Výsledný obraz se pak znovu naskenoval. Vytvoří se tím nedokonalosti a výsledný obraz je mnohem měkčí a lidštější.“
Na desce se podílela celá řada hostů, včetně Aid Kida v předposlední písni alba: „Skladba Indeed Beat je taková naše parafráze na živě hranou elektronickou hudbu. Naživo ji hrajeme v kvartetu, ale řekli jsme si, že by bylo skvělé mít ve studiové nahrávce elektronickou vrstvu, od nějakého improvizujícího elektronického umělce. Aid Kidovo jméno je v tomhle poli první, které člověka u nás napadne, navíc v poslední době vícekrát spolupracoval s jazzovými projekty,“ říká zakládající člen Radim Přidal.
Zahraniční (ko)produkce
Výraznou část desky ovlivnil britský producent Eddie Stevens, který má k Česku a Slovensku velice blízko, protože je jednak životní partner Jany Kirschner, ale stejně tak je podepsán pod nahrávkami Druhé trávy, Marie Puttnerové, nebo shoegazových Manon Meurt.
Stevens k albu Peripheral People napsal: „Každá práce je nová zkušenost a tato nebyla výjimkou: Radim mě postavil před úkol ponořit se do bezchybných nahrávek kapely a extrahovat, rozšiřovat, spojovat, otesávat a zneužívat jednotlivé zvukové stopy, a pak je znovu skládat dohromady, šlo o tzv. „totální mixování“. A byla to radost: špičková muzikantská úroveň doplněná odvážnými nápady na pomezí současného jazzu a některých okrajovějších alternativních stylů.“
Své dojmy poskytl i britský producent a multiinstrumentalista Robin Mullarkey, který připravil mix prvních dvou skladeb alba: „Space Cowboy vystihuje, jak dobře dokáží Point of Few propojit současné elektronické zvuky s vynikajícím improvizačním ansámblem. Živý náběr z vysoké pece je to, co slyšíte na albu, což je skvělý nápad. Byla zábava ho míchat tak, aby dobře seděl k ostatním, studiovým nahrávkám.“
Guest List uzavírá guest list
Album plné hostů uzavírá symbolicky pojmenovaná poslední skladba desky: „Track Guest List vznikl jako sketch, který mi jednou začal hrát v hlavě. Řekl jsem si, že když už máme v týmu tak kreativního producenta jako je Eddie, byla by škoda, kdyby „jen“ míchal, chtěl jsem, aby měl víc prostoru také produkovat,“ říká Přidal a dodává: „Ten prostor nabízela tahle skladba a je to takové jeho „sólo“. Poslal jsem mu fragmenty skladby, dva groovy, melodie, doprovody a efektové zvuky. Když mi pak po nějakém čase poslal výsledek, musel jsem se od začátku do konce smát, protože to bylo přesně to, co mi hrálo v hlavě a v co jsem doufal.“
Související
-
Aid Kid a průlet rozhlasovou historií: záznam koncertu
Oslava stoleté historie rozhlasu prostřednictvím jazzového bigbandu a také „live“ remixu v režii Aid Kida.
-
Point of Few: Jason Lindner na albu je splněný sen
Kapele Point of Few se podařil husarský kousek: na jejich debutu hostuje věhlasný klávesista Jason Lindner. Desku uslyšíte v předpremiéře v rozhovoru s Radimem Přidalem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.